انواع فشارسنج ها
معرفی انواع فشارسنج ها و کارایی این دستگاه ها

امروزه با توجه به عادت های نادرست تغذیه ای که در زندگی ها وجود دارد، مشکلات فشار خون در میان افراد افزایش چشمگیری پیدا کرده است و روز به روز هم آمار افراد مبتلا به فشار خون بالاتر میرود. از همین جهت است که یکی از تجهیزات پزشکی مورد نیاز در خانه ها، فشارسنج ها محسوب میشوند که با استفاده از آن میتوانید وضعیت فشارخون خود را هر روز و در هر لحظه ای که خواستید چک کنید. خوشبختانه در حال حاضر فشارسنج های بسیار متنوعی وجود دارد که در ادامه به بررسی انواع آنها خواهیم پرداخت تا برای خرید فشار سنج، بتوانید سراغ بهترین و بصرفه ترین این محصول بروید.

آشنایی با انواع دستگاه های فشارسنج 

درست است که همه فشارسنج ها، قرار است وضعیت فشارخون ما را مشخص کنند، اما به هر صورت دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام به شیوه ای این کار را انجام میدهند و البته هر کدام از این دستگاه ها، ویژگی های مختص به خودشان را دارند که در ادامه به مدل های مختلفی از این فشارسنج ها اشاره خواهیم کرد … .

فشارسنج جیوه ای

در میان انواع فشارسنج ها، فشارسنج جیوه ای، دقیق ترین اندازه گیری را انجام میدهد و قدمت استفاده از آن بسیار است. این دستگاه، روش کار بسیار ساده ای دارد و در عین حال درصد خطای فوق العاده پایینی هم دارد و از لحاظ اقتصادی هم تقریبا میتوان گفت اصلا هزینه ای ندارد.

فشارسنج های عقربه ای

این نوع فشار سنج را همه ما بخوبی میشناسیم، زیرا رایج ترین و پر مصرف ترین فشارسنج ها هستند. این نوع دستگاه ها دارای کیسه بادی ای هستند که با کمک یک پمپ یا پوار فشارسنج عقربه ای پر میشود و آنرا باید تا زمانی که فشار لازم بر روی شریانها وارد آید، پر کنید و پس از آن، دستگاه خودش فشار را محاسبه میکند و با کمک فشار هوا، عقربه فشارخون بر روی صفحه حرکت میکند و وضعیت فشار شما را مشخص میکند.

فشار سنج دیجیتالی: 

اما آخرین ورژن از فشارسنج ها و در حقیقت پیشرفته ترین آنها مربوط میشود به فشارسنج های دیجیتالی. امروزه استقبال زیادی از این نوع فشارسنج ها شده است چراکه کاربری بسیار آسانی دارد و همچنین محصولی شیک و شکیل محسوب میشود. این نوع دستگاه ها، از یک مانیتور و کیسه ای بادی تشکیل شده اند و فشار شما را بسرعت اندازه گیری میکنند.

شرکت رزمکس یکی از شرکت های ممتاز در تولید فشارسنج های دیجیتالی محسوب میشود که برای خرید فشارسنج، یکی از بهترین گزینه ها محسوب میشود. برخی از محصولات شرکت رزمکس: فشارسنج رزمکس مدل X3، فشارسنج رزمکس مدل CH155f، فشارسنج رزمکس مدل X5.

فشارسنج بازویی

آیتم های مهم برای خرید فشارسنج ها

1️⃣ اساسا مهم ترین ویژگی یک فشارسنج، میزان دقت تشخیص آن است. حتما سعی کنید از دقت بالای دستگاه اطمینان حاصل کرده و سپس سراغ خرید آن بروید.

2️⃣ حافظه دستگاه هر چه بیشتر، بهتر. سعی کنید حداقل میزانی که دستگاه فشارسنج شما میتواند ذخیره کند را تا یک ماه قرار دهید، چراکه نگهداری اطلاعات فشارخون شما بسیار مهم است و به این شکل میتوانید روند بهبود و سلامتی خود را کامل زیر نظر داشته باشید.

3️⃣ فشارسنج بازویی بهتر است یا مچی؟ هر دو نوع از این فشارسنج ها با دقت خوبی قادر به تشخیص فشارخون شما هستند ولی معمولا محصولاتی که بر روی بازو بسته میشوند، دقت بالاتری دارند و اتفاقا انجمن قلب امریکا دلیل آنرا هم بیان کرده و گفته است به دلیل آنکه چک کردن در ارتفاع مناسبی نسبت به قلب صورت میگیرد، این محاسبه قطعا با دقت بسیار خوبی شکل میگیرد.

4️⃣ دوام و کیفیت کار باطری این نوع دستگاه ها نیز میتواند یکی از معیار های خرید باشد. این معیار بیشتر برای کسانی ضرورت دارد که، قرار است بیشتر فشارخون خود را چک کنند و یا در برخی از شرایط به برق دسترسی ندارند، که در این موارد، داشتن یک باطری مناسب برای محصول بسیار مهم است.

5️⃣ از موارد ضروری ای که باید به آن توجه کرد، اندازه کاف دستگاه است. مچی بودن یا بازویی بودن فشارسنج قطعا در اندازه کاف شما تاثیرگذار است، بنابراین پیش از خرید، حتما به این موضوع توجه کنید. البته برخی از کاف ها وجود دارند که قابل استفاده برای انواع مدل های فشارسنج هستند.

6️⃣ بیشتر مانیتور های فشارخون، هنگامی که فشار شما را محاسبه میکنند، در کنار آن وضعیت ضربان قلبتان را هم چک کرده و منظم بودن یا نامنظم بودن آنرا بخوبی تشخیص میدهند. این ویژگی برای کسانی که مشکلات قلبی دارند بسیار کمک کننده است و با استفاده از آن میتوانند لحظه به لحظه وضعیت قلب خود را چک کنند.

چگونه باید فشارخون خود را بگیریم؟!

  • 5 دقیقه پیش از گرفتن فشار، کار سنگینین انجام ندهید و استراحت کنید.
  • حتما تا 30 دقیقه قبل از انجام تست، از خوردن چای و قهوه و استعمال سیگار اجتناب کنید.
  • اگر میخواهید نتیجه تست شما صحیح باشد، باید دست خود را عریان کنید و از روی آن فشارسنج را ببندید.
  • اگر برای بار اول میخواهید فشارخون خود را بگیرید و نمیدانید که کدام دست را انتخاب کنید، فشار هر دو دست خود را بگیرید و هر کدام که بالاتر بود، از آن به بعد، آنرا مبنای محاسبات خود قرار دهید.
  • حد استاندارد برای سنجش فشار خون، یک بار در روز است و توصیه میشود بیشتر از این تست نگیرید چراکه باعث حساسیت بالا و وسواس میشود که آزار دهنده خواهد بود.
  • زمانی که مشغول به گرفتن فشار خون خود هستید، بهتر است حرفی نزنید و پاهایتان را کراس اور (روی هم) نگذارید.