سلامتی بدن
7 راز مگو برای سلامتی بدن و داشتن بدنی ورزشکاری

سلامتی بدن از اساسی ترین ارکان زندگی است و در صورتی که سلامتی ما دچار مشکل شود، بسیاری از ابعاد مختلف زندگی ما هم تحت تاثیر آن قرار گرفته و مشکلات بسیاری در گذراندن زندگی روزانه خود خواهیم داشت. بنابراین بعد از آنکه از خداوند طلب سلامتی میکنیم باید با جدیت سراغ اصول زندگی سالم برویم و بر اساس آن، برنامه زندگی خودمان را پیش ببریم.
در این قسمت از مقالات طب داتیس، 7 اصل مهم و ضروری برای سلامتی بدن را برایتان آماده کرده ایم، امیدواریم که برایتان مفید باشد و بخوبی آنها را رعایت کنید.

7 اصل ضروری برای سلامتی بدن

1) وزن خود را در حالت اعتدال نگهدارید

افزایش وزن یکی از عوامل فشار خون بالاست و قطعا میدانید که فشار خون بالا هم خطر سکته های مغزی و ابتلا به بسیاری از سرطان ها را افزایش میدهد. همچنین چاقی موجب تشدید آسم و مشکلات مفصلی ای همچون آرتروز میشود. بنابراین پیشنهاد میکنیم حتما یک برنامه غذایی منظم داشته باشید و سعی کنید از مواد غذایی سالمی همچون ماهی، غلات کامل و سبوس دار، میوه و سبزیجات مرغوب و … . همچنین سعی کنید مصرف گوشت قرمز، نمک، نوشیدنی های الکلی، شکر و چربی های ناسالم را هم تا جای ممکن کاهش دهید تا به امید خدا سلامتی بدن شما دوچندان شود.

 

2) آب را از روی عادت و برنامه بنوشید نه فقط در زمان تشنگی!

مصرف آب برای سلامتی بدن بسیار ضروری است و از نشانه هایی که میتواند میزان مصرفی آب خود را چک کنید، رنگ ادرارتان است. در صورتی که مصرف آب شما در طول یک روز به اندازه کافی باشد، رنگ ادرار شما شفاف و بدون رنگ خواهد بود و در غیر این صورت احتمالا با کمبود مصرف آب مواجه هستید.

گفته شده است که بر اساس توصیه اتحادیه غذایی اروپا؛ زنان روزانه 1/6 لیتر آب و مردان هم روزی 2 لیتر آب باید مصرف کنند که این مقدار برابر است با 8 لیوان برای زنان و 10 لیوان هم برای مردان. کم آبی بدن مضرات زیادی دارد مثل: سردرد، یبوست، احساس خستگی و بی حالی در بدن و … .

 

3) استرس و نگرانی ممنوع است، مطلقا

سلامتی بدن با درمان استرس

اگر به دنبال سلامتی بدن و ذهن خود هستید، استرس را مطلقا از زندگی خود حذف کنید. به طور کلی نگرانی و استرس از عواملی است که تاثیرات مخربی بر روی فعالیت بدن دارد و سلامتی بدن را تهدید جدی ای میکند. بنابراین سعی کنید از شرایط و فکر هایی که شما را مضطرب میکنند دوری کنید و در کنار آن از گیاهان و دمنوش های گیاهیی ای که برای آرامش مفید هستند هم استفاده کنید مثل دمنوش گل گاوزبان و زعفران و … . همچنین جملاتی که برای شما ایجاد انگیزه میکنند را به یاد آورید تا بتوانید مقداری با این شرایط استرس زا کنار بیایید.

 

4) ترک سیگار، قدمی قدرتمند به سوی سلامتی بدن

جالب است بدانید که افرادی که استعمال سیگار را ترک میکنند، پس از گذشت 2 سال، خطر مشکلات و یا سکته های قلبی-عروقی آنها همچون افراد معمولی ای میشود که سیگار نمیکشند و این پیشرفتی بسیار عالی است. اگر تا قبل از 40 سالگی سیگار را کنار بگذارید، احتمال مرگ شما بر اثر مضرات سیگار کاهش بسیار چشمگیری پیدا میکند. درست است که ترک سیگار بسیار مشکل است اما شدنی است و به تاثیرات مفیدی که برای سلامتی بدن ما میگذارد می ارزد. سعی کنید هنگام وسوسه شدن، جایگزین هایی را برای آن مشخص کنید تا هنگام ترغیب به سیگار سراغ آن بروید و سیگار را فراموش کنید.

 

5) برای خواب خود در شبانه روز، برنامه ریزی کنید

خواب کافی تاثیر مستقیمی بر روی سلامتی بدن دارد و باید اهمیت ویژه ای به آن داده شود. معمولا اکثر بزرگسالانی که سالم هستند، به 7 تا 9 ساعت خواب مفید محتاج اند.
بررسی  نکته در مورد خواب سالم و اصولی؛
1. در شیوه خواب خود حتما سعی کنید روالی منظم داشته باشید و ساعاتی از هر شب را برای خواب خود معین کنید. بدن ما انسان ها خواب منظم را بسیار دوست دارد.
2. علاوه بر تایم خواب، باید یک تایم بیداری هم داشته باشید و بهتر است این قانون را در روز های تعطیل هم اجرا کنید و یا اقلا در روز تعطیل در شکستن این قانون زیاده روی نکنید.
3. سعی کنید کم خوابی هایتان را با چرت زدن های کوتاه جبران کنید و کمتر سراغ خواب های طولانی مدت بروید چراکه خواب بیش از حد خودش باعث کسالت و بی حالی میشود، بر عکس خواب و چرت های کوتاه که سرحالی می آورد.
4. چرت اضافه در روز را کنترل کنید تا خواب اصلی و شبانه شما دچار اختلال نشود.
5. اگر بلافاصله پس از شام احساس خواب میکنید بهتر است آنرا مدیریت کنید و شب را خیلی زود نخوابید. مثلا کمتر بخورید و یا دیرتر شام بخورید و … .

توجه: حتما به این موضوع توجه کنید که خواب، امری نسبی بوده و برای هر فردی با توجه به مزاج و بدنی که دارد، ضوابطی وجود دارد و برای داشتن برنامه خواب صحیح به این قواعد کلی اکتفا نکنید و حتما با پزشک مورد نظرتان مشورت کنید.

 

6) نوشیدنی های الکلی را کنار بگذارید

بر اساس آمار های داده شده؛ مصرف 5 وعده آبجوی کم الکل در هفته (که تقریبا معادل 500 میلی لیتر در هر وعده میشود) موجب تولید ۴۴۲۰۰ کیلوکالری در سال میگردد. این میزان از کالری، معادل است با ۲۲۱ عدد دونات شیرین. الکل به ازای هر گرم، 7 کیلو کالری تولید میکند که میزان واقعا بالایی است و بیشتر این کالری تولید شده، به چربی های کمر و پهلو اضافه میشود و موجب افزایش وزن میشود.

 

7) ورزش، رکنی مهم در سلامتی بدن

سلامتی بدن با ورزش

ورزش از اساسی ترین ارکان سلامتی بدن ماست و کم تحرکی نیز از موثر ترین عوامل بیماری ها. بنابراین در طول هفته برنامه ای مخصوص ورزش کردن داشته باشید تا سلامت بدن خود را تضمین کرده باشید. امروزه ورزش در برخی از منطقه ها کمی حالت تفریحی نیز پیدا کرده و این موضوع خودش میتواند به ما کمک کند تا با علاقه بیشتری به ورزش بپردازیم.