نحوه استفاده از کیسه شیر مادر
نحوه استفاده از کیسه شیر مادر + 11 نکات کلیدی و مهم

نحوه استفاده از کیسه شیر مادر چگونه است؟ کیسه نگهداری شیر مادر یک وسیله کاربردی برای نگهداری شیر مادر است که به صورت پمپ شده می باشد. این کیسه در طرح ها و مدل های مختلف طراحی و ساخته می شود و منبع تغذیه مناسب برای نوزاد است تا در نبود مادر غذای نوزاد تامین شود.

بنابراین اگر مادری شاغل هستید یا این که دوست دارید هر چند گاهی به تنهایی بیرون بروید، حتما این وسیله را تهیه کنید. این وسیله به شما کمک می کند تغذیه کودک خود را داخل یخچال نگهداری کنید و بابت به چند ساعتی که از کودک خود دور هستید نگران نباشید. اما علاوه براین، باید نکات نگهداری شیر و نحوه استفاده از کیسه شیر را بدانید.

کیسه نگهداری شیر مادر واقعاً چیست؟

کیسه نگهداری شیر مادر واقعاً چیست؟

کیسه نگهداری شیر مادر یک کیسه پلاستیکی است که به منظور ذخیره شیر مادر طراحی و ساخته شده است. کیسه به صورت یکبار مصرف استفاده می شود و برای نگهداری آن در فریزر کاملاً مناسب است. برخی کیسه ها به صورت اتصال با دستگاه شیردوش طراحی می‌شوند و برخی دیگر این قابلیت را ندارند و بعد از دوشیدن شیر، شیر را به درون کیسه منتقل کنید.

به طور کلی، کیسه نگهداری شیر ظرف مناسب برای نگهداری شیر داخل یخچال و فریزر است که درب آن کاملا پمپ می‌شود و هیچ تماسی با هوای بیرون نخواهد داشت.

فواید استفاده از این کیسه

مزایای استفاده از کیسه نگهداری شیر شامل موارد زیر است:

 • استفاده بسیار راحت است.
 • کم حجم
 • قابلیت گرم شدن سریع شیر درون آن
 • ارزان قیمت

11 نکته مهم استفاده از کیسه نگهداری شیر

در ادامه به نکات مهم برای نحوه استفاده از کیسه نگهداری شیر مادر می‌پردازیم:

 1. هرگز از کیسه نگهداری دوباره استفاده نکنید. چرا که این کیسه به صورت یک بار مصرف ساخته می شود. برای راحتی کار این محصول را به صورت عمده خریداری کنید.
 2. به اندازه یک وعده غذایی نوزاد درون کیسه شیر نگه دارید. چرا که شیر را نمی توانید دو بار فریز کنید.
 3. کیسه نگهداری شیر تاریخ انقضا ندارد و هر زمان می توانید از آنها استفاده کنید. بنابراین می توان به هر تعداد کیسه خریداری کنید
 4. برای گرم کردن شیر داخل کیسه از آب گرم استفاده کنید.
 5. اگر کیسه را داخل فریزر قرار دادید آن را خارج کنید و زیر آب گرم قرار دهید تا به دمای محیط برسد.
 6. هرگز شیر گرم شده را دوباره در فریزر قرار ندهید و هیچ عنوان از مایکروویو برای گرم کردن شیر مادر استفاده نکنیدو
 7. دقت داشته باشید که هنگام قرار دادن شیر داخل فریزر کیسه را کاملا پر نکنید تا هنگام یخ زدن فضای مناسبی وجود داشته باشد.
 8. تاریخ دوشیدن شیر را روی کیسه بنویسید.
 9. اگر خودتان در خانه نیستید حتماً از نزدیکان مورد اطمینان تان برای تغذیه کودک استفاده کنید تا نکات کلیدی را کاملاً رعایت کنید.
 10. هنگام مواجه شدن با شیر نگهداری شده از ظاهر آن تعجب کنید. اما باید بدانید قرار گرفتن چربی روی شیر کاملاً طبیعی است. تنها باید دقت کنید شیر مادر را خیلی سریع تکان ندهید. این کار را به آرامی انجام دهید تا چربی دوباره مخلوط شود.
 11. هنگام استفاده حتما از سلامت شیر مطمئن شوید. شیر مادر نباید بوی و مزه ترش دهد.

دلایل استفاده از کیسه شیر 

دلایل استفاده از کیسه شیر 

در کنار دانستن نحوه استفاده از کیسه شیر مادر با دلایل استفاده از آن نیز آشنا شوید. چه دلایلی باعث می شود مادران عزیز از دستگاه دوشیدن شیر و کیسه شیر استفاده کنند؟

 • مواقعی که مادران تمام ساعت روز در خانه نیستند و نوزاد به تغذیه نیاز دارد.
 • همچنین گاهی اوقات برای تحریک، تولید شیر و افزایش میزان شیر از دستگاه شیر استفاده می شود.
 • در مواقعی که ناحیه سینه با التهاب همراه است و نوک سینه ها حالت دردناک دارد.
 • در مواقعی که به دستور پزشک به صورت موقتی روند شیردهی متوقف می‌شود.
 • به دلیل بستری شدن بیمار و نبود او برای تغذیه کودک
 • در صورتی که مادر مجبور به مصرف داروهای خطرساز هنگام شیردهی دارد و باید مدتی روند درمانی طی شود.

مدت زمان استفاده از شیر ذخیره شده

به گفته متخصصین، شیر مادر را می‌توان در دمای ۲۵ الی ۳۷ درجه در صورت عدم قرار گرفتن در زیر نور آفتاب یا وسایل گرمایشی حدود ۴ ساعت نگهداری کرد و در اتاقی که دمای آن بین ۱۵ تا ۲۵ درجه است حدود ۸ ساعت می توان نگه داشت. هر چقدر فاصله نگهداری شیر در دمای بیرون کمتر باشد حفظ سلامتی شیر تامین شده است.

این نکته را هم فراموش نکنید که در دمای اتاق نگهداری شده قابل فریز کردن نیست. اگر شیر را بعد از ۳۰ دقیقه اول مصرف کنید می توانید آن را درون یخچال بگذارید. اما در صورت نگهداری بیشتر حدود ۴ روز و طولانی‌تر حتما آن را فریز کنید. شیر تازه در دمای ۴ درجه داخل یخچال سالم باقی می ماند. اما بسیاری از یخچال ها درجه ثابتی ندارند و به خاطر باز و بسته شدن زیاد از حد موجب کاهش مدت زمان نگهداری شیر مادر می شود.

کلام آخر

اگر مادران شاغل نیستید و تنها به خاطر بی حوصلگی به کودکتان شیر نمی دهید و دوست دارید شیر خود را فریز کنید تا هر زمان که کودکتان نیاز داشته باشد به او شیر دهید، کاملا در اشتباهید. بهترین روش برای شیر دادن کودک آغوش مادر است. تنها در مواقع ضروری از این روش برای شیر دادن استفاده کنید.

سوالات رایج

آیا می توان از هر نوع کیسه استفاده کرد؟

هرگز نمی توان از دیگر کیسه ها برای نگهداری شیر مادر استفاده نمود .تنها کیسه مناسب کیسه مخصوص شیر مادر است. همچنین سعی کنید برای نحوه استفاده از کیسه شیر از بهترین برندها استفاده کنید

در هر کیسه چقدر شیر می توان نگه داشت؟

یکی از نکات مهم در نحوه استفاده از کیسه شیر، مقدار شیر است. بهتر است در هر شیشه شیر ۲ الی ۴ لیتر قرار دهید تا متناسب با یک وعده غذای کودک باشد.