نوار ورزشی
جلوگیری از صدمات ورزشی و درمان درد با نوار های ورزشی

از المپیک سال 2008 بود که استفاده از نوار های رنگارنگ ورزشی یا به اصطلاح چسب های ورزشی توسط ورزشکاران، باعث گسترش به کارگیری چسب های ورزشی از سوی ورزشکاران و جامعه ورزشی شد و در حال حاضر همه ما بخوبی با این چسب ها آشنایی داریم و در این مقاله قصد داریم به معرفی این محصول بپردازیم و شما را با تمام کاربرد های ورزشی و پزشکی نوار ورزشی آن آشنا کنیم.

آشنایی با نوار ورزشی و ویژگی های آن

جالب است بدانید که ایده نوار های ورزشی از اواسط دهه 1970 میلادی بود که با خلافیت یک پزشک ژاپنی به نام دکترکنزو کیسی که در طب سوزنی و فیزیوتراپی تخصص داشت، مطرح شد و در نهایت تولید شد. این چسب ها در حقیقت نوار های درمانی کشی ای هستند که البته بیشتر با نام نوار کینزیوتیپ آنها را می شناسند.

با کمک این نوار باریک که گفته شده قابلیت آنرا دارد که 120 تا 140 درصد بیشتر از طول خودش کش بیاید، می توانید از صدمات بسیاری جلوگیری کنید و به طور کلی این نوع محصولات برای مقاصد پزشکی کاربرد فراوانی دارد و برای فیزیوتراپی، زایمان و مشکلات ارتوپدی از آن استفاده می شود. شما هنگامی که از نوار ورزشی استفاده می کنید، دامنه حرکتی مفاصل شما افزایش می یابد و مفاصل شما دوام بیشتری پیدا می کند و در حقیقت این محصولات کمک کار شما در هنگام ورزش و مسابقات محسوب می شوند. اساسا مدل تولید نوار های ورزشی به نوعی است که خاصیت کشسانی ای که پوست انسان دارد را تقلید کرده و همان کارایی را دارد.

کاربرد نوار ورزشی

روش استفاده از نوار ورزشی

استفاده از این چسب بسیار آسان و راحت می باشد. قبل از استفاده از این چسب باید حتما سطح پوست خود را به خوبی تمیز کنید این کار را با آب و صابون انجم دهید و بعد از آن به خوبی آن قسمت از بدن را به خوبی خشک کنید در غیر این صورت چسب نمی تواند به خوبی به پوست شما بچسبد. اگر پوست شما موی زیادی دارد باید موهای آن محل را حتما بتراشید و پس از آن چسب را د رمحل مورد مورد نظر بچسبانید. توجه داشته باشید که چسب ورزشی حتما باید یک ساعت قبل از مسابقه و یا تمرین استفاده شود. این زمان نباید کمتر و یا بیشتر شود.

کاهش درد های عضلانی و تاندون ها با نوار ورزشی

بسیاری از ورزشکاران، به درد کمر دچار می شوند و پس از انجام مراحل درمانی، از این چسب ها به عنوان عاملی برای کاهش دردها استفاده می کنند. اگر محل درد، با کبودی و تورم همراه باشد، استفاده از این نوارها می تواند باعث تخلیه مایعات از طریق مجاری لنفاوی شود و همچنین از فشار موجود روی نورون های لامسه نیز کم می کند که در نتیجه روند بهبودی تورم و کبودی را سرعت می بخشد.

زمانی که نوار ورزشی را بر روی پوست خود می چسبانید، پوست آن ناحیه از بدن شما بلند شده و از دیگر لایه‌های بافت بدن جدا میشود. در نتیجه ی این فرآیند، فضای خالی ای بوجود می آید که باعث افزایش جریان گردش خون می شود. بنابراین قدرت بدن برای پاکسازی مایع لنفاوی افزایش پیدا می کند و التهابات بدن با سرعت بیشتری بهبود می یابد. جالب است بدانید که این چسب ها حتی باعث کاهش سردرد ورزشکاران هم می شوند.

برخی از تحقیقات حاکی از آن است که این نوار های ورزشی درد التهابات ماهیچه ای و تاندون ها را از بدن خارج می کنند و به نوعی هم مسکن و هم درمانگر هستند!! بنابراین انتخاب صحیح جایگاه چسباندن این چسب ها بسیار مهم خواهد بود.

نتیجه برخی از تحقیقات:

بر اساس تعدادی از مطالعات محدود، مشخص شده است که نوار های ورزشی، قادرند حجم مایعات موجود در بدن افراد مبتلا به سرطان را کاهش بدهند ولی استفاده عمده این محصول به جهت خاصیت کاهش دردی است که دارد. البته این محصول درمانی از آنجایی که تاثیر درمانی مستقلی ندارد و در کنار درمان های دیگر، به عنوان مکمل استفاده میشود، بررسی عملکرد های استقلالی آن مقداری مشکل شده است.

اصول و قواعدی برای چسباندن نوار ورزشی روی پوست

استفاده از نوار ورزشی بسیار ساده است و فقط کافی است آنرا به درستی بر روی پوست خود بچسبانید. توجه داشته باشید که برخی از افراد به نوار های ورزشی حساسیت دارند و توصیه می شود برای اولین مرحله استفاده، تکه ای از آنرا به مدت 24 ساعت روی بازوی خود بچسبانید تا از عدم حساسیت پوست خود مطمئن شوید.

حمام یا شستشو پیش از استفاده از نوار ورزشی :

توصیه می شود پیش از استفاده از نوار ورزشی بر روی پوست خود، حمام مختصری داشته باشید اما اگر زمان یا حوصله آنرا ندارید، شستشوی محل مورد نظر با آب و صابون هم کفایت می کند. پس از خارج شدن از حمام، بگذارید پوست شما به کلی خشک شود زیرا رطوبت پوست، چسبندگی نوار را کاهش می دهد و پس از خشک شدن چسب ها را بچسبانید.

نوارها را پیش از چسباندن، باید بکشید :

زمانی که نقطه مورد نظر خود را برای چسباندن نوار انتخاب کردید، باید نوار را بخوبی بکشید تا و سپس چسب بزنید. در صورتی که از این نوارها برای درد عضلانی استفاده می کنید، باید 15 تا 25 درصد آنها را بکشید و در صورتی که به دنبال تحرک راحت و بیشتر عضله هستید، آنرا بین 15 تا 50 درصد بکشید.

روش جداسازی آسان نوار ورزشی از پوست

برای جداسازی آسان نوار ورزشی از روی پوست خود ، می توانید آنرا مرطوب کنید تا آسانتر کنده شود و بهتر است 5 یا 10 دقیقه قبل از کندن آنها، روغن های گیاهی یا روغن بچه را به محل مورد نظر بمالید تا چسبندگی نوار به حداقل ممکن برسد.

فرم های مختلف نوار ورزشی

انواع فرم های استفاده از نوار ورزشی

فرم Y :

در این روش باید نوار ورزشی را دور تا دور عضله خود را همچون شکل Y بچسبانید. با این فرم، جلوگیری و سهولت در حرکت عضله مورد نظر صورت می گیرد. توجه داشته باشید که در این مدل برچسب زنی، طول چسب شما باید بیشتر از عضله باشد.

فرم I :

اگر آسیب دیدگی شدید و جدی ای دارید، خصوصا اگر رباط های شما آسیب دیده، روش I می تواند تاثیرات کمکی خوبی داشته باشد. نوار را به شکل یک خط صاف بر روی عضله مورد نظر بچسبانید و سر و ته خط را هم با نوار های دیگر محکم کنید تا همچون حرف I انگلیسی درآید.

فرم X :

در شرایطی که رباط یا عضله شما با حرکت دچار تغییر وضعیت می شود، باید از فرم X مانند استفاده کنید و بر روی عضله هدف، نوارها را همچون یک ضربدرد بچسبانید. مثلا می توانید در عضلات لوزی شکل بدن که با مشکل مواجه شده اند از این فرم استفاده نمایید.

نوار ورزشی و خاصیت توانبخشی آن

توانبخشی در ورزش امری بسیار مهم است و برای حرفه ای و مبتدی تفاوتی ندارد، توانبخشی برای همه ورزشکاران مفید و کارآمد است. با استفاده از نوار ورزشی می توانید ثبات بیشتری به عضله های خود بدهید و فشار های مضاعف را از روی آن بردارید. جدای از فواید فیزیکی، این چسب ها تاثیر روانی بسیار مثبتی هم دارند و با استفاده از آن اعتماد بنفس بیشتری در بکارگیری از عضلات خود پیدا می کنید.