مزایای دستگاه بخور

مزایای دستگاه بخور چیست؟ مطمئنا اولین مزیتی که به ذهنتان می‌آید، مرطوب کردن فضاست. مرطوب بودن فضا تاثیر مفیدی به همراه دارد که مهم ترین آن بهبود عملکرد سیستم تنفسی است. این دستگاه قابل استفاده در منازل و ساختمان های اداری است و کسانی که دارای پوست خشک هستند و یا با آلرژی فصلی مواجه می شوند، این دستگاه کمک فراوانی برایشان به حساب می آید. البته دستگاه‌های بخور خطراتی هم به همراه دارد که در این مقاله قصد داریم در مورد مزایای دستگاه بخور و استفاده درست از آن صحبت کنیم.

با مزایای مهم دستگاه بخور آشنا شوید:

1.یکی از مهمترین مزایای دستگاه بخور رفع خشکی و رطوبت پوست است.

دستگاه بخور چگونه خشکی پوست را برطرف می کند؟ پوست شما مدام در برابر هوا قرار دارد. پس یکی از دلایلی که باعث خشکی پوست می شود آب و هواست. دستگاه بخور هوای داخل خانه را مرطوب می کند و این رطوبت بر روی پوست شما تاثیر گذار است.  جالب است بدانید  رطوبت هوا علاوه بر تاثیر گذاری بر روی  خشکی پوست بر عواملی همچون چشم های تحریک شده، خشکی گلو؛ سردرد های سینوسی، لب های ترک خورده حساسیت و آلرژی نیز موثر است و به خوبی می‌تواند راه تنفسی را مرطوب و  به بهبود عملکرد تنفسی بپردازد.

2. یکی از تاثیرات مفید دستگاه بخور کاهش خطر ابتلا به آنفولانزا است.

طبق نتایج بدست آمده، افرادی که از دستگاه بخور در فصول سرما استفاده می کنند، کمتر در خطر ابتلا به آنفولانزا قرار دارد. در واقع با افزایش سطح رطوبت ویروس موجود در هوا غیرفعال می شود و افراد کمتری در خطر ابتلا به عفونت قرار می گیرند.

3. بهبود بخشیدن سرفه با افزایش رطوبت مسیرهای تنفسی

یکی دیگر از مزایای دستگاه بخور  کاهش سرفه در بین افراد بیمار است. کسانی که به دلایل مختلفی مانند آلرژی با سرفه های خشک مواجه هستند، استفاده از این دستگاه به کاهش دفعات سرفه آنها بسیار کمک می کند. هنگام استفاده از دستگاه بخور رطوبت هوا افزایش پیدا می‌کند و سپس هوا رطوبتی راهی به مسیرهای تنفسی پیدا خواهد کرد که شاهد بهبودی سرفه خواهید بود.

4. دستگاه بخور دستگاهی منحصر به فرد برای افراد دچار آسم و آلرژی است.

افراد مبتلا به آسم و آلرژی از تأثیرات منحصر به فرد این دستگاه باخبرند. البته این دسته از افراد باید استفاده صحیح از این دستگاه را بدانند. در صورت استفاده صحیح از دستگاه مرطوب کننده به خوبی با کاهش نشانه های آلرژی و آسم مواجه می‌شوند. کسانی که دارای سینوس‌های خشکی هستند بیشتر در معرض واکنش‌های آلرژیک قرار می‌گیرند که این دستگاه می تواند نشانه های خشکی مسیر هوایی آنها را بهبود بخشد.

اگر فرزندتان با مشکل تنفسی روبرو است، به این مقاله مراجعه کنید. (معرفی دستگاه موثر برای رفع مشکل تنفسی کودکان)

5. افزایش رطوبت به کاهش خروپف هم کمک می کند.

افراد زیادی در ساعات خواب شبانه خروپف می کنند.  خروپف برای خود شخص آزار دهنده نیست. اما دیگران را از تجربه خواب کافی منع می کند. یکی از مزایای دستگاه بخور که شاید خیلی ها از آن بی خبر باشند، کاهش خروپف است. در واقع درصد خشکی هوا موجب می‌شود مسیر های تنفسی به خوبی روان نباشد. این دستگاه با افزایش رطوبت در ساعات شبانه می‌تواند عامل خروپف را تسکین بخشد.

با انواع دستگاه بخور آشنا شوید.

تمام دستگاه‌های بخور موجود در بازار  عملکرد یکسانی دارند و هدف اصلی شان افزایش رطوبت است. اما ممکن است سیستم اصلی آنها متفاوت باشد. در ادامه با انواع دستگاه بخور آشنا می شوید تا بتوانید انتخاب ایده آل تری داشته باشید:

دستگاه بخور مرکزی: این دستگاه با اتصال به سیستم تهویه مرکزی رطوبت را به خوبی به اتاق منتقل می کند.

دستگاه بخور اولتراسونیک: در داخل این دستگاه به جای الکتریسته از ارتعاش برای  تولید بخور استفاده شده است.

دستگاه بخور پیش ‌برنده: این دستگاه برای کودکان طراحی و ساخته شده است که برای تبخیر آب از میزهای چرخان استفاده می شود.

دستگاه تبخیر کننده: این دستگاه با استفاده از مکش هوا تبخیر شده رطوبت را به هوا منتقل می کند.

5 نکته مهم برای استفاده مفید از دستگاه بخور

حال برای بهره مندی از مزایای دستگاه بخور خوب است با نحوه استفاده صحیح ان هم آشنا شوید:

  • دستگاه بخور بهترین راهکار برای افزایش سطح رطوبت هواست. اما باید تعدادی نکات در مورد آن بدانید تا بهترین نتیجه مشاهده کنید:
  • دستگاه بخور برای تولید رطوبت آب را به تبخیر تبدیل می کند. حال اگر آب کثیف باشد، ماده تبخیر شده مطمئنا تنفس افراد را با مشکل روبرو می کند. منبع دستگاه بخور باید مرتبا تمیز شود. در غیر این صورت آب کثیف داخل منبع می تواند عاملی برای انتقال میکروب ها و آلودگی ها باشد. توجه کنید آب در مدت طولانی داخل دستگاه نماند.
  • رطوبت موجود در هوا برای سلامتی و بهبود عملکرد تنفسی کمک بسیاری می کند. اما در صورت افزایش بیش از حد رطوبت می تواند فواید دستگاه بخور کاملا برعکس شود و حتی باید حساسیت بیشتر شود. چرا که شرایط برخی آلرژی ها و حساسیت ها در محیط های بیش از حد مرطوبت بدتر می شود.
  • اکثر اوقات دلیل اصلی از کار افتادن دستگاه بخور استفاده از آب دارای مواد معدنی و شیر است. برای پیشگیری از این مشکل باید از آب تمیز و خالص استفاده کنید. همچنین هنگام استفاده از آب دارای املاح بسیار، املاح و مواد معدنی با تبخیر آب وارد هوا می شوند و فرد با استشمام ذرات ممکن است با مشکل روبرو شود.
  • برخی دستگاه های بخور دارای فیلتر هستند که برای استفاده مفید باید مرتبا فیلتر تمیز شود.  حتما تمیز کردن فیلتر را براساس دستورات ارائه شده شرکت انجام دهید.

جمع بندی

خیلی از افراد در فصول گرم سال با علائم آلرژی مواجه می شوند که آلرژی های مربوط به دستگاه تنفسی بیشتر به چشم می‌خورد. جالب است بدانید  علائم آلرژی دستگاه تنفسی هنگام استفاده از دستگاه های تهویه و خنک کننده هوا بیشتر می شود. چرا که سیستم های خنک کننده هوا باعث خشکی بیشتر محیط می شوند و رطوبت اتاق از بین می برند . در این میان استفاده از دستگاه بخور یا همان مرطوب کننده مزایای بسیاری به همراه دارد و موجب می‌شود این دسته از افراد در فصول گرمسال آلرژی خود را بهتر کنترل کنند و کمتر دچار مشکل تنفسی شوند. بنابراین دستگاه بخور نه تنها برای فصول سرد سال مفید بلکه برای فصول گرم سال هم مفید است.

حال اگر تصمیم گرفتید دستگاه بخور را خریداری کنید، روی صفحه محصول کلیک کنید.