دستگاه سی پپ چیست؟ (تنفس راحت تر بیماران)

دستگاه سی پپ چیست؟ این دستگاه یکی از حیاتی ترین تجهیزات پزشکی است که با کمک آن بیمار تنفس بهتری را تجربه می‌کند. براساس مشاهدات انجام شده امروزه بسیاری از افراد از نظر تنفسی دچار مشکل هستند که برای رفع این مشکل از تجهیزات پزشکی به نام سی پپ استفاده می شود. این دستگاه دارای ویژگی‌ها و خصوصیات مختلفی است که برای بیماران مختلف از آن استفاده می شود.

امروزه افراد بسیاری به خاطر مشکل تنفسی نمی توانند خواب راحتی داشته باشند. در حالی که با وجود دستگاه ها و ابزارهای پزشکی می توان مشکلات تنفسی را برطرف نمود. بنابراین جایگاه دستگاه سی پپ بسیار مهم و حیاتی است و در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. حال اگر دوست دارید در مورد این دستگاه بیشتر بدانید، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

رفع گرفتگی راه تنفسی با دستگاه سی پپ

رفع گرفتگی راه تنفسی با دستگاه سی پپ

جواب سوال دستگاه سی پپ چیست؟ باید بگوییم این نوع دستگاه یک وسیله پزشکی است که به کمک آن می‌توان راه تنفسی و مشکل گرفتگی تنفسی را برطرف کرد. این دستگاه به گونه ای ساخته شده است که هوا را با فشردگی بسیار کم و خفیف وارد گلو کرده و در نهایت مسیر راه تنفسی را باز می‌کند تا شخص بتواند به خوبی تنفس داشته باشد.

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از پالس اکسیمتر + چند نکته مهم

مخصوص چه افرادی است؟

این دستگاه بیشتر برای افرادی که هنگام خواب خروپف می کنند بسیار ایده‌آل است. البته بیمارانی هم با کمک این دستگاه روند بهبودیشان را سپری می‌کنند. بیماری‌های انسدادی خواب و مشکلات ریوی نارسایی قلب و همچنین نارسایی هیپوکسمیک تنفس.

انواع دستگاه سی پپ؛ فشار ثابت یا خودکار

انواع دستگاه سی پپ

امروزه دستگاه سی پپ در دو مدل ساخته شده است که برای هدف های خاصی مورد استفاده قرار می گیرد:

1.فشار ثابت؛ انتخاب بر اساس آزمایشات انجام شده

از این نوع دستگاه بر اساس آزمایشات انجام شده استفاده می شود. پزشک قبل از شروع درمان آزمایشات متعددی برای فرد انجام می دهد تا فشار مناسب برای استفاده از دستگاه سی پپ مشخص شود.

2.فشار خودکار قابل تنظیم

دستگاه سی پپ فشار خودکار به تنهایی قابل تنظیم است و به راحتی می‌توان فشار مورد نیاز برای ورود اکسیژن به ریه را تنظیم نمود. در واقع تنظیم نوع فشار به صورت خودکار انجام می شود.

چگونه کار می کند؟

نحوه عملکرد دستگاه سی پپ به گونه ای است که فشار هوای خفیف را وارد راه هوایی بیمار منتقل کرد و راه هوایی بیمار باز بماند. در حالی که او به خواب می رود و با مشکل گرفتگی تنفس رو به رو نخواهد شد. این دستگاه برای درمان مشکلات تنفسی بسیار مفید است که از چند قسمت تربوفن لوله خرطومی و ماسک فشار هوای خفیفی تشکیل شده است. قسمت تربوفن هوای داخل اتاق را مکیده و با کمی فشار توسط لوله خرطومی و ماسک به دهان و بینی منتقل می کند تا فرد هنگام خواب به صورت کاملاً طبیعی تنفس داشته باشد.

اثرگذاری دستگاه سی پپ چگونه است؟

مدت زمان استفاده از دستگاه سی پپ برای هر فردی متفاوت است. در صورت وارد شدن فشار صحیح برای حفظ راه هوایی فوقانی به راحتی مشکلات آپنه انسدادی خواب و خروپف درمان می شود. اما چه مدت طول می کشد که فرد از روند درمان رضایت خود را کسب کند مشخص نخواهد بود.

برخی از بیماران بعد از استفاده تنها در یک شب نتایج مثبتی را مشاهده نمودند. اما برخی دیگر مدت زمانی برای تنظیم از این روش درمانی استفاده کردند. به طور کلی افراد دارای دوره درمانی بایستی در چندین نوبت از دستگاه سی پپ استفاده کنند تا بتوانند با این دستگاه تجربه خواب راحت تری را داشته باشد.

عوارض دستگاه سی پپ یک روش کاملاً غیر تهاجمی و ایمن

این دستگاه کاملاً غیر تهاجمی طراحی شده است و کمک می کند مشکل سی پپ انسدادی خواب در یک روند درمانی کاملا ایمن شده برطرف شود. از آنجا که جریان اضافی هوا مشکلاتی مانند خشک شدن بینی، گلو، آبریزش و گرفتگی بینی و عطسه را به دنبال دارد، این دستگاه با یک تعبیه مرطوب کننده طراحی شده است و این مشکل را کاملا برطرف می کند. مشکلات رایج در بین افرادی که از این دستگاه بهره‌مند می‌شود این است که هرشب از استفاده آن امتناع یا در طول شب ماسک را از صورت جدا می کنند.

در حالی که در صورت عدم استفاده حتی در یک شب ممکن است، روز بعد احساس خواب آلودگی داشته باشید. استفاده صحیح از این دستگاه تنفس شما را بهتر می‌کند و موجب می‌شود در طول روز انرژی بیشتری داشته باشید و با روحیه بهتر به فعالیت های روزانه خود رسیدگی کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

راهنمای خرید دستگاه سی پپ

راهنمای خرید دستگاه سی پپ

اگر برای درمان مشکلات تنفسی خود تصمیم به خرید دستگاه سی پپ دارید حتما نکات کلیدی گفته شده در موارد زیر را فراموش نکنید:

  • برای پیش بردن روند درمانی به صورت صحیح حتماً هنگام انتخاب به اندازه ماسک توجه کنید و نوع و اندازه ماسک را متناسب با چهره خود انتخاب نمایید.
  • یکی از مدل‌های ماسک برای استفاده از این دستگاه ماسک این نوع ماسک روی بینی بهتر قرار می گیرد و برای افراد مبتلا به کلاستروفوبیا مناسب تر است. چرا که مصرف مایعات و غذا خوردن با این دستگاه بهتر است و ترشحات راحت تر خارج می شود.
  • هنگام استفاده از این دستگاه برای اولین بار تعداد ثبت کنید. ماسک روی صورت شما قرار بگیرد و صورت شما برای وجود آن عادت کند.
  • همچنین استفاده از دستگاه سی پپ با قابلیت رمز به شما این اجازه را می دهد ابتدا با فشار کم هوا شروع به استفاده کنید. سپس به صورت خودکار و به آرامی حالت تنظیم مناسب آن را امتحان کنید.
  • هنگام متوجه شدن خشکی دهان و مجاری تنفسی میزان رطوبت دهان خود را کنترل کنید.

نتیجه گیری

مطمئناً می دانید دستگاه سی پپ چیست و به چه منظور استفاده می شود. تهیه این دستگاه برای بسیاری از بیماران و  افراد دارای مشکلات تنفسی هنگام خواب شبانه بسیار مهم است. اما مهم تر از آن نحوه استفاده درست از آن است. پس فراموش نکنید بعد از خرید دستگاه سیپر حتما در نحوه استفاده از آن کوشا باشید تا بتوانید با این دستگاه احساس راحتی داشته باشید و در طول روز انرژی کافی کسب کنید.