مزایای استفاده از تشک مواج
مزایای استفاده از تشک مواج + 4 نکته کلیدی

مزایای استفاده از تشک مواج چیست؟ این محصول برای کسانی که دچار مشکلات نخاعی و کمر درد و تحرک بسیار پایین شده است و  باید در طولانی مدت استراحت داشته باشد طراحی و ساخته شده است. استفاده از تشک مواج مزایای بسیاری دارد که مهم ترین آن، پیشگیری از زخم بستر و درمان زخم بستر بیماران است .

پس اگر بیمار در خانه دارید و آن فرد مجبور است، ساعت طولانی مدتی استراحت کند حتماً  تشک مواج را تهیه کنید و قبل از استقاده با مزایای آن آشنا شوید.

چرا تشک مواج برای بیماران از پا افتاده ضرورت دارد؟

اهمیت استفاده از تشک مواج

همانطور که متوجه شدید، بهترین و موثرترین راه برای پیشگیری از زخم بستر استفاده از تشک مواج است. این تشک معمولاً از چند سلول هوا تشکیل می‌شود تا جریان هوا به صورت متناوب حرکت کند. در صورت نبود چنین شرایطی گردش خون در بدن به خوبی اجرا نمی شود و شما شاهد ذخیره شدن خون در برخی قسمت های بدن و بی حرکت شدن بدن خواهید شد.

اگر بیمارتان در طولانی مدت از این محصول استفاده نکند و همچنان در رختخواب استراحت داشته باشد، احتمال این که بافت برخی قسمت های بدن از بین رود بسیار افزایش پیدا می کند.

بیشتر بخوانید: راه‌های درمان آرتروز گردن و رهایی از درد آن

مزایای استفاده از تشک مواج؛ از جابجایی راحت تا سهولت درمان

حال خوب است با دیگر مزایای استفاده از تشک مواج آشنا شوید. این تشک به گونه ای طراحی شده که در برابر آب بسیار مقاوم است و به عنوان یک کاور غیر قابل نفوذ نسبت به بخار استفاده می شود.  جالب است بدانید سلول‌های طراحی شده در این تشک به راحتی تعویض می شود و یک کیسه مخزن زیپ دار داخل این تشک طراحی شده است.

برای آشنایی بیشتر با این محصول، مزایای گفته شده در موارد زیر را بخوانید:

  • تشک مواج قابلیت حمل و جابجایی بسیار راحت را برای شما به ارمغان می آورد.
  • در طراحی تشک مواج یک کاور pu ارتجاعی قرار گرفته شده که باعث افزایش کیفیت این محصول شده است. شما می توانید در صورت نیاز این کاور را تمیز و پاکیزه کنید؛ در حالی که نیازی به تمیز کردن خود تشک نباشد.
  • داخل تشک مواج یک تسمه بسیار محکم تعبیه شده است که این تسمه به افزایش طول عمر تشک بسیار کمک می کند.
  • جالب است بدانید نحوه بررسی بالینی میزان‌ فشار توسط شخص مصرف کننده بسیار ساده و راحت است.
  • استفاده از این محصول روند درمان را بسیار راحت می کند و حتی در کاهش زمان درمان تاثیرگذار است.

انواع تشک مواج؛ برای انتخاب هدفمند

انواع تشک مواج

از آنجا که تشک ‌مواج برای رفع بسیاری از مشکلات و بیماری ها طراحی شده است، انواع مختلفی دارد. بنابراین برای انتخاب تشک ‌مواج باید با انواع مختلف آن آشنا شوید. یکی از استقبال ترین و ارزان ترین مدل های این محصول مدل تخم مرغی است که برای بیماران دارای وزن کمتر از ۷۰ کیلوگرم استفاده می شود. این تشک به گونه ای طراحی شده که برای بیماران که کمتر از یک سال بستری می شوند، مناسب است.

اما اگر بیمارتان دارای وزن ۷۰ الی ۱۲۰ کیلوگرم است، حتماً مدل تشک لوله‌ای یا همان سلولی را انتخاب کنید. مدل سلولی برای زمان بستری بیش از یکسال گزینه ایده‌آلی است.

دوره تکرار تشک مواج بر اساس فیزیولوژی طبیعی بدن

برای استفاده از این محصول باید دوره تکرار تشک ‌مواج را بدانید که این دوره بر اساس فیزیولوژی طبیعی بدن از انجام می شود. مثلا پر و خالی شدن باد به صورت منظم در هر ۱۰ دقیقه یک بار مشخص شده است.

همچنین تشک های مواج به راحتی روی انواع تخت های بیمارستان نصب می شوند و از نظر نوع تخت هیچ محدودیتی ندارند. همان طور که مطلع هستید گرما و رطوبت باعث رشد زخم بستر می شود. برای پیشگیری از این موضوع رویه تشک مواج از جنس نخ می باشد. جنس نخ به خوبی می‌تواند رطوبت حاصل از بستر بیمار را جذب کند.

بیشتر بخوانید: سوتین مناسب بعد از عمل سینه چه ویژگی هایی دارد؟

تشک مواج سفت یا نرم؟

بهترین شرایط تشک مواج شرایطی است که نه خیلی سفت باشد و نه خیلی نرم. البته نرم و سفتی تشک به نوع بیماری شخص هم مربوط می شود. مثلا افرادی که مبتلا به بیماری‌های اختلال عروقی و دیابت هستند، تشک های نرم برای آنها گزینه ایده‌آل تری است. اما کسانی که دچار درد در ناحیه گردن و کمر هستند باید از تشک های نیمه سفت استفاده کنند.

نحوه استفاده از تشک مواج، کاربری خیلی راحت

نحوه استفاده از تشک مواج

در کنار دانستن مزایای استفاده از تشک مواج، باید نحوه استفاده از آن را هم بدانید. اکثر تشک های مواج کاربری بسیار ساده و راحتی دارند. اما با توجه به ساختار و وزن بیمار شرایط پمپ و مواد اولیه آن کمی فرق می کند.  البته در موارد زیر به نکاتی می پردازیم که با رعایت کردن آنها می‌توانید از تشک ‌مواج بهترین نتیجه را مشاهده کنید:

  1. در اولین مرحله طرز استفاده از تشک مواج را داخل دفترچه محصول بخوانید. با دانستن طرز استفاده درست راحت تر از این محصول بهره مند می شوید.
  2. ابتدا باید تشک را روی تخت پهن کنید و دقت داشته باشید که به لبه تیز و برندهای اصابت نکند.
  3. بعد از نصب، رابطه های هوا یا همان شلنگ ها را به تشک وصل کنید و دقت داشته باشید که شلنگ ها به طور کامل در محل مخصوص به طور کامل متصل شده اند.
  4. سپس دستگاه را روشن کنید تا تشک باد شود. میزان باد را می‌توانید از روی پمپ بررسی کنید.

نکات مهم برای انتخاب تشک مواج

یکی از ویژگی های پیشرفته که در برخی تشک‌های حرفه‌ای وجود دارد، سیستم فشار متناوب است. این سیستم کمک می‌کند در فواصل زمانی به صورت مرحله تعداد سلول ها پر و تعدادی دیگر خالی شود. این شرایط کمک می‌کند اندک اعضای بدن جابجایی داشته باشد و به گردش بهتر خون کمک می کند.

حتما هنگام خرید به سیستم های ارائه شده تشک مانند سیستم توزیع فشار، سیستم توزیع باد و نحوه مدیریت آن دقت کافی داشته باشید.

نتیجه گیری

مزایای استفاده از تشک مواج بسیار گسترده است که مهم ترین آن سهولت نگهداری بیمار است. این روش را می‌توان هم برای استفاده خانگی تهیه نمود و هم از ویژگی های منحصر به فرد و مزایای آن بهره مند شد.

حال اگر تصمیم دارید این تشک را تهیه کنید می توانید با مراجعه به قسمت خرید محصول نسبت ویژگی‌ها و قیمت آن مطلع شوید.