راه‌های درمان آرتروز گردن
راه‌های درمان آرتروز گردن و رهایی از درد آن

راه‌های درمان آرتروز گردن چیست و چگونه می‌توان از درد آن خلاص شد؟ آرتروز گردن یکی از عارضه های بسیار جدی است که باعث درد گرفتگی مفصلی گردن می شود. هنگام درد آرتروز گردن فرد توانایی انجام فعالیت های روزانه خود را از دست می دهد و به خوبی نمی تواند کار زیادی انجام دهد. مهم ترین مشکلی که هنگام مواجه شدن با آرتروز گردن پیش می آید، عدم درمان شدن آن است. اما نگران نباشید؛ تا حدود زیادی می‌توان علائم این مشکل را برطرف کرد و به فعالیت های روزانه پرداخت. فعالیت های اصلاحی دارو و تزریقات به بهبود علائم آرتروز گردن بسیار کمک می کند.

حال اگر با مشکل آرتروز کردن مواجه هستید و می خواهید راه های مواجه شدن با درد این بیماری را بدانید؛ در این مطلب همراه ما باشید

آرتروز گردن چیست و چگونه به وجود می آید؟

آرتروز گردن یا استئوآرتریت گردن عارضه ای است که به خاطر تغییرات ایجاد شده در استخوان دیسک و مفاصل گردن به وجود می آید.  بیشتر مواقع، این مشکل به خاطر طی کردن فرسایش بدن طبیعی شکل می‌گیرد و به همین خاطر آرتروز گردن بیشتر در بین افراد سنین بالا مشاهده می شود. بر اثر گذشت زمان دیسک های ستون فقرات گردن مایع بین خود را از دست داده و خشک می شوند که این مشکل دردهای غیر قابل تحملی با خود به همراه دارد.

علائم آرتروز گردن؛ از گرفتگی تا صدای ساییدگی

علائم آرتروز گردن

برای انتخاب راه‌های درمان آرتروز، ابتدا باید علائم آن را بررسی کنید:

  • گرفتگی و درد گردن
  • سرگیجه و سردرد
  • درد شانه و بازوها
  • عدم توانایی چرخاندن سر و خم کردن گردن
  • احساس ساییدگی هنگام چرخاندن گردن

برخی از علائم این بیماری با استراحت و رعایت نکات مراقبتی به راحتی برطرف می‌شود. اما در صورت عدم رعایت، فشار زیادی به نخاع وارد شده و عوارض حاصل از این بیماری تشدید پیدا می کند.

بیتشر بخوانید: 7 راز مگو برای سلامتی بدن و داشتن بدنی ورزشکاری

راه‌های درمان آرتروز گردن؛ فیزوتراپی یا جراحی؟

درمان آرتروز گردن راه های مختلفی دارد که قبل از شروع درمان باید بیماری شما توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد. به تشخیص پزشک علائم آرتروز گردن مشخص می شود و بعد از معاینه فنی، پزشک برای اثبات حقیقت بیماری آزمایشات متعددی را تجویز می کند؛ مانند عکس برداری، سی تی اسکن و امواج رادیویی و … .

حال در ادامه به راه‌های درمان آرتروز گردن می پردازیم:

1.فیزیوتراپی اولین راه درمان

اولین راه‌ درمان آرتروز گردن

اولین راهی که برای درمان آرتروز گردن توصیه می شود، فیزیوتراپی است. فیزیوتراپی به تقویت عضلات ضعیف شده می‌پردازد که طی یک برنامه مشخص انجام می‌شود. معمولاً برنامه فیزیوتراپی بین ۶ الی ۸ جلسه طول می کشد که در هر هفته دو الی سه جلسه باید انجام شود.

2.مصرف دارو؛ کاهش درد و التهاب

یکی دیگر از راه های درمان آرتروز گردن مصرف دارو است. برای درمان این مشکل داروهای مختلفی وجود دارد که به صورت همزمان توسط پزشک تجویز می‌شود. مصرف داروها در اسرع وقت به کاهش درد و التهاب بسیار کمک می کند. برخی داروها هم برای اسپاسم های دردناک عضلانی مصرف می شود، مانند کاریزوپرودول.

3.تزریق استروئید؛ رهایی از درد

یکی از راهکارهای مفید تزریق استروئید است که به صورت کوتاه مدت مشکلات درد شما را به راحتی حل می کند. نمونه های تزریقات بسیاری هستند که به راحتی انجام می شود. طی تزریق داروی استروئید و بی‌حس‌کننده درون فضای مابین نخاع و پوشش آن تزریق می شود. این روش معمولاً زمانی تجویز می‌شود که درد گردن به خاطر بیرون زدگی دیسک گردن باشد.

4. چه زمانی جراحی آرتروز گردن نیاز است؟

جراحی آرتروز گردن در مواقع بسیار نادر انجام می شود که هدف آن برداشتن عامل وارد کننده فشار روی نخاع و ریشه های عصبی است. در مواقعی که فرد با مشکلات بسیاری مواجه می‌شود و اختلالات بسیاری در ناحیه گردن وارد شده است؛ مانند احتمال از دست دادن حس دست ها و پاها به صورت پیشرونده جراحی تجویز می شود و راه دیگری به جز جراحی برای درمان آن وجود ندارد.

نکات مراقبتی برای کنترل درد گردن:

در کنار انجام روش‌های درمانی بهتر است نکات مراقبتی هم رعایت شود تا کمتر با درد گردن مواجه شوید.

در موارد زیر نکات را برای شما به طور کامل توضیح داده ایم:

1. تکنیک ماساژ، یک روش متفاوت و تاثیرگذار

گاهی اوقات درد حاصل از گردن به خاطر سفت شدن ماهیچه هاست که فیزیوتراپیست تکنیک های ماساژ را برای کاهش تنش و درد به شما آموزش می دهد. بهتر است این تکنیک‌ها را در طول روز انجام دهید.

اصلاح نشستن؛ نکته بسیار کلیدی:

یکی از راه‌هایی که به درمان درد گردن بسیار کمک می‌کند، اصلاح حالت نشستن است. خیلی از ماها  طرز نشستن مناسب را نمی دانیم و همین نکته باعث ایجاد گردن درد می شود. معمولاً فیزیوتراپیست ها برای رفع این مشکل بستن کمربندهای طبی را تجویز می کند.

2. استفاده از تراکشن؛ تسکین درد گردن و کاهش فشار

دومین نکته مراقبتی درمان آرتروز گردن

تراکشن یک محصول عالی برای درمان گردن درد است. این محصول به منظور جداسازی سطوح مفاصل گردن از یکدیگر استفاده می شود. اگر مشکل آرتروز گردن شما به اثبات رسیده است، حتما این محصول را خریداری کنید. با قرار دادن تراکشن بین گردن فشار کمتری به اعصاب وارد می‌شود و درد گردن  به خوبی کاهش پیدا می کند.

برای خرید تراکشن به صفحه این محصول مراجعه کنید.

3.گرما یا سرما درمانی؛ افزایش جریان خون

فیزیوتراپی برای درمان درد گردن راه حل هایی ارائه می دهد که موجب جریان خون در ناحیه مورد نظر می شود. افزایش گردش خون در ناحیه گردن باعث اکسیژن رسانی بهتر به این ناحیه شده و شما کاهش درد را مشاهده می کنید.

همچنین جریان خون به رفع محصولات جانبی تولید شده توسط اسپاسم‌های عضلانی و بهبود بافت بسیار کمک می کند. از طرفی روش سرما درمانی هم گردش خون را کاهش داده و شاهد التهاب و اسپاسم های عضلانی و درد کمتر خواهید بود.

انجام این دو روش در کنار هم به صورت متناوب در درمان آرتروز گردن بسیار کمک کننده است.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از صدمات ورزشی و درمان درد با نوار های ورزشی

جمع بندی

اگر با مشکل آرتروز گردن مواجه شدید، باید با این بیماری نهایت همکاری را داشته باشید تا بدون هیچ مشکلی با آن زندگی کنید. اما در صورت بی‌توجهی به آن ممکن است عواقب بدی منتظر سلامتی‌تان باشد. پس حتما نکات گفته شده در این مقاله را حتما جدی بگیرید.