توصیه های مهم قند خون + چند موقعیت های خطرناک!

توصیه های مهم قند خون چیست؟ یکی از منابع اصلی بدن ما انسان ها برای انجام بسیاری از فعالیت ها، گلوکز یا همان قند است. این دسته از فعالیت ها بسیار گسترده هستند و از تحرک عضلات تا فعالیت های سلول های عصبی مغز را شامل می شود. هنگام انجام فعالیت قند مورد نیاز توسط سلول های بدن دریافت و تجزیه می شود که این قند از مواد غذایی به دست می آید. قسمتی از قند در عضلات اسکلتی و سلول‌های کبدی ذخیره شده و مقدار ثابت آن در خون حضور دارد. انرژی کسب شده از گلوکز توسط جریان خون به سراسر بدن منتقل تا فعالیت های بدن به خوبی انجام شود.

جالب است بدانید مغز حدود ۶۰ درصد قند موجود در بدن را مصرف می کند و تنها ۴۰ درصد آن به انجام فعالیت های روزانه اختصاص داده می شود. بنابراین می توان نتیجه گرفت بدن ما انسان ها تنها به مقدار لازمی قند خون نیاز دارد و مصرف بیش از حد یا کاهش مقدار آن در بدن باعث مشکلات مختلفی خواهد شد. در این مطلب تصمیم داریم میزان قند خون بدن را کنترل کنیم و در مواقع ضروری از بهترین راهکارها استفاده نمایید.

چند راهکار برای کنترل قند خون

1.حذف چربی های اشباع

راهکار کنترل قند خون

اکثر افراد مبتلا به دیابت با اضافه وزن هم روبه‌رو هستند و یکی از توصیه های مهم قند خون برای این دسته از افراد کاهش وزن است. این شرایط در حالی است که اگر اقدام به کاهش وزن کنند به حفظ قند خون و تعادل آن بسیار کمک خواهند کرد. در واقع به کسانی که مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند، همیشه توصیه می‌شود در خوردن چربی های اشباع جلوگیری کنند تا حساسیت بدنشان نسبت به انسولین کاهش یابد و به تعادل قند خون برسند. همچنین انجام این کار به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی هم بسیار کمک می کند.

2. رفع احساس گرسنگی با مصرف نشاسته در هر وعده

مصرف نشاسته کاهش افت قند خون هنگام تزریق انسولین و مصرف داروها بسیار کمک می کند و همچنین مانع احساس گرسنگی می شود. خوراکی‌هایی مانند سیب ‌زمینی، مغزها و غلات ها کمک کننده حفظ قند خون هستند و به افراد دچار دیابت بسیار توصیه می شود.

3. تنظیم وعده های غذایی منظم

داشتن برنامه غذایی طبق ساعات مشخص شده باعث پیشگیری از نوسان قند خون می شود. به بیماران دیابتی توصیه می‌شود ایده‌های غذایی خود در ساعات منظم میل کنند و حتماً در طول روز ۲ الی ۳ وعده غذایی سالم داشته باشند. این کار به کاهش اشتها برای خوردن بیش از حد و جلوگیری از افت قند خون بسیار کمک می کند.

بیشتر بخوانید: نوار تست قند خون بایونیم، ویژگی ها و کارایی های فراوان آن

مواقع ضروری برای اندازه گیری میزان قند خون

مواقع ضروری برای اندازه گیری میزان قند خون

یکی از توصیه های مهم قند خون زمان مناسب اندازه گیری آن است. چه زمانی لازم است میزان قند خون خود را اندازه گیری کنید؟ انجام این تست برای پیشگیری و یا تشخیص دیابت ضرورت دارد که در صورت تایید دیابت و عدم تعادل میزان قند خون باید نکات مهمی رعایت شود. همچنین با کمک این تست پزشکتان مشخص می کند روند درمانی باید طی کنید یا خیر و میزان قند خون شما بالا یا پایین است و یا باین که ه داشتن رژیم غذایی یا فعالیت بدنی خاصی نیاز دارید یا خیر.

حال اگر در هر یک از شرایط نام برده شده قرار دارید انجام تست قند خون به تشخیص بیماری دیابت کمک می کند:

 • اضافه وزن و فشار خون بالا
 • تری گلیسیرید بالا و کلسترول پایین در بدن
 • سابقه عدم پذیرش انسولین توسط بدن
 • وجود افراد مبتلا به دیابت در خانواده
 • دارای سابقه سکته و اختلال در فشار خون
 • دارای سن بالای ۴۵ سالگی
 • نداشتن فعالیت بدنی و ورزش روزانه

رایج ترین تست قند خون

میزان اندازه گیری قند خون به چند روش انجام می شود که در ادامه به رایج ترین مدل های این تست می پردازیم:

1.روش خانگی؛ ساده ترین روش

روش خانگی تست قند خون

جالب است بدانید تست قند خون را می توان در خانه هم انجام داد. تنها کافی است دستگاه مورد نیاز را تهیه کنید و با استفاده از آن چند قطره از خون نوک انگشتان خود را روی نوار تست قند خون قرار دهید و داخل دستگاه بگذارید. در نتیجه کمتر از  یک دقیقه نتیجه تست روی دستگاه مشخص می شود.

2.روشA1C؛ اندازه گیری دقیق تر

این روش به اندازه گیری میزان قند خون در طول ۹۰ روز گذشته می پردازد. با کمک این تست می توانید به محاسبه میزان قند خون دقیق تر در طول شبانه روز پی ببرید.

3.روش CGM، جالب ترین روش

این روش یکی از جالب ترین روش ها برای اندازه گیری قند خون است که یک سنسور حساس به میزان قندخون زیر پوست قرار می‌گیرد و در طول شبانه روز میزان قند خون شما را اندازه گیری می کند و در صورت مشاهده میزان قند خون پایین یا بالا سنسور بر صدا در می آید و شما را مطلع می کند.

4. تست قند خون ناشتا؛ مخصوص تشخیص دیابت

این آزمایش همانطور که از اسمش مشخص است به صورت ناشتا انجام می‌شود و باید حدود ۱۰ الی ۱۲ ساعت قبل از آن از خوردن مواد غذایی خودداری کنید. خون مستقیم از رگ های خونی دریافت می شود و مورد بررسی قرار می گیرد. این آزمایش برای مشخص شدن بیماری دیابت پایه گذاری شده است.

بیشتر خوانید: دیابت چیست + 4 راهکار پیشگیری از این بیماری بدون حاشیه

اگر علائم دارید حتماً قند خون خود را اندازه گیری کنید!

اندازه گیری قندخون در موقعیت های مختلف انجام می شود. اما در صورت مشاهده علائم گفته شده در موارد زیر حتما این کار را انجام دهید:

 • لرزش بدن
 • عدم طاقت
 • سرگیجه
 • گرسنگی زیاد و حالت تهوع
 • خواب آلودگی
 • بی حسی در لب ها و زبان
 • ضعف کلی بدن
 • زود رنج بودن و ناراحت بودن بی دلیل
 • احساس سرما کردن زیاد
 • گیج بودن و سردرگمی

ممکن است علائم گفته شده به خاطر بیماری های دیگری هم باشد. بنابراین در صورت مشاهده هر کدام خیلی سریع و بدون اندازه گیری به پزشک مراجعه کنید و خودسرانه تصمیم نگیرید. پس تشخیص و انجام آزمایش را تنها به دست پزشک بسپارید.

نتیجه گیری

هرچه زودتر از عدم نرمال بودن سطح قند خون مطلع شوید راحت می توانید روند درمانی را طی کنید و با رعایت کردن توصیه های مهم قند خون که در این مقاله با یکدیگر بررسی کردیم به حالت عادی قند خون دست می یابید.

حال اگر می خواهید نوار تست قند خون آوان یا دستگاه قند خون تهیه کنید به صفحه محصول مورد نظر مراجعه نمایید و در صورتی که تا به حال قند خون بالا یا پایین را تجربه کرده اید، حتما تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.