لوازم مورد نیاز دوران شیردهی
لوازم مورد نیاز در دوران شیردهی؛ شروع آسان و بدون دغدغه

لوازم مورد نیاز در دوران شیردهی شامل چه چیزهایی است؟ برای این که خیالتان از تغذیه کودک راحت باشد و در امر شیردهی موفق باشید تنها لازم است قبل از آن وسایل لازم را تهیه کنید. در واقع وجود سینه پرشیر کفایت نمی‌کند. همیشه شروع شیردهی برای مادران عزیز آسان نیست و گاهی اوقات برای انجام این کار به کمک نیاز و تهیه برخی لوازم شیردهی نیاز دارند. وسایل پرکاربرد این دوران، مادران را از دغدغه ها و ناراحتی ها به دور می کند و یک تغذیه کامل برای کودک به ارمغان می آورد.

همانطور که می دانید امروزه برای بزرگ کردن فرزندان لوازم و تجهیزات بسیاری تولید شده است؛ بخصوص برای شیردهی آنها. انتخاب این که کدام یک واقعا ضروری است مسئله مهم می باشد.

8 تا از مهم و حیاتی ترین لوازم دوران شیردهی

در ادامه با چند تا از لوازم مهم در دوران شیردهی آشنا می شوید تا بهتر تصمیم بگیرید:

1-اولین لوازم مورد نیاز دوران شیردهی 

اولین لوازم مورد نیاز دوران شیردهی

صندلی شیردهی یکی از وسایل مورد نیاز در این دوران است که شرایط راحت تری برای شیردادن به نوزاد فراهم می کند. این صندلی در  موقعیت های مختلفی تنظیم می شود و برخی از آنها دارای گهواره است تا فرزند و مادر در آرامش کامل قرار گیرند.

این صندلی در انواع ویژگی‌های مختلف طراحی و ساخته می شود که انتخاب از میان آنها ممکن است سخت به نظر برسد. توجه داشته باشید بهترین صندلی، صندلی است که راحت ترین حالت را برای شیردهی فراهم می کند و هنگام نشستن روی آن باعث راحتی شما می شود و می توانید در مدت طولانی روی آن بنشینید.

یکی از جالب ترین لوازم مورد نیاز دوران شیردهی بالش بارداری است. روی مقاله کلیک کنید تا اطلاعات دقیق تری کسب کنید.

2-جذاب شیر مادر

یکی دیگر از لوازم مورد نیاز در دوران شیردهی، پد شیردهی است. این پد به صورت دایره ای شکل طراحی شده که درون سوتین قرار می گیرد. هدف استفاده از آن جلوگیری از نشتی شیر است. نشت شیر در چند ماه اول بسیار اتفاق می‌افتد. چرا که در این دوران ذخیره شیر در حال تنظیم شدن است و در زمان نامناسب با این اتفاق روبرو می شوید که باعث ایجاد لکه روی لباس شود.

تهیه این وسیله می تواند بسیار کمک کند و از بروز این اتفاق جلوگیری نمایند.

3-خارج کننده شیر مادر

سومین لوازم مورد نیاز دوران شیردهی

با کمک شیردوش می‌توانید شیر از سینه خارج کنید و برای تغذیه نوزاد در غیاب مادر استفاده نمایید. این وسیله برای مادرانی که خارج از منزل کار می‌کنند هم بسیار مناسب است و می توان با کمک آن شیر را دوشید و ذخیره کرد.

همچنین در مواقعی که کودک شیر مادر را نمیخورد بهترین انتخاب است تا از شیر مادر تغذیه کند. این وسیله در انواع مختلف طراحی و ساخته می شود. اگر هدفتان تنها استفاده از این وسیله در برخی موارد است، تهیه یک شیر دوش دستی کفایت می کند.

برای یادگیری نحوه استفاده از شیردوش روی مقاله آشنایی کامل با انواع شیردوش ها و روش استفاده از آنها در سال 99 کلیک کنید.

4-بالا آوردن نوزاد تا سینه

بالش شیردهی یکی دیگر از وسایل مورد نیاز در دوران شیردهی است که کمک می‌کند نوزاد تا سینه مادر بالا بیاید. این وسیله روند شیردهی را ساده تر می کند و برای مادرانی که دارای سینه های بزرگ هستند و یا عمل سزارین انجام دادن بسیار مفید است. همچنین روند شیردهی را برای فرزندان دوقلو بسیار ساده تر می کند.

با کمک این وسیله مادر کمتر خسته می‌شود و بهترین گزینه برای شیر دادن به صورت درازکش است.

5- یک سویتن خوب و همایت کننده

اکثر مادران در چند هفته اول احساس سنگینی در ناحیه سینه دارند و این موضوع بخاطر تجمع شیر در سینه هاست. استفاده از سوتین شیردهی می‌تواند این شرایط را بهتر کند و مادران راحت تر بتوانند به حالت اولیه برگردند. این نوع سوتین دارای کاپ هایی است که سینه را بهتر نگه می دارد و دسترسی به سینه را راحت‌تر می‌کند. همچنین فشار روی شانه ها و پشت را بسیار کمتر می‌کند.

6- جمع آوری کننده نشت شیر مادر

صدف شیر مادر مانند دیسک های سبک طراحی شده که در قسمت سوتین قرار می گیرد و مناسب برای جمع آوری ن شیر مادران در نوبت های شیردهی است. با استفاده از این وسیله می توانید از نوک سینه ها در برابر ساییدگی مواظبت کنید و هم از هدر رفتن شیر جلوگیری نمایید.

7-لوازم مراقبتی و بهداشتی سینه مادران

هفتمین لوازم مورد نیاز دوران شیردهی

بیشتر مادران در دوران شیردهی با زخم های سینه مواجه می شود که استفاده از لوازم مراقبتی و بهداشتی می‌تواند تا حدودی از این مشکل پیشگیری کند. لوازمی مانند کرم، پد و لوسیون های سینه باعث مرطوب شدن این ناحیه می شود و از خشک شدن و ترک خوردن سینه ها جلوگیری می کند.

8-راحت‌تر به کودکتان شیر دهید!

لباس شیردهی یکی دیگر از گزینه های مهم در دوران شیردهی است که کمک می کند راحت تر و سریع تر به کودکتان شیر دهید. این لباس مخصوص شیردادن طراحی شده است؛ طوری که در جلوی آن شکاف وجود دارد و روند شیردهی را خیلی سریع و راحت فراهم می کند. با کمک این لباس می توانید بدون نیاز به درآوردن لباس کودک تان را شیر دهید. جالب است بدانید با توجه به سلیقه ای که دارید لباس دلخواهتان را می توانید خرید کنید. این نوع لباس در مدل ها مختلف طراحی و دوخته می شود.

وسایل مورد نیاز نوزاد در بیمارستان

وسایل مورد نیاز نوزاد در بیمارستان چیست؟ لازم نیست برای زیمان هر چیزی که در خانه دارید با خودتان به بیمارستان بیاورید. بیمارستان معمولاً نیازهای ضروری را تامین می‌کنند. بنابراین خوب است فهرستی از وسایلی که باید با خودتان داشته باشید، از قبل تهیه و حاضر نمایید تا لوازم اضافی با خود نبرید.

البته توجه داشته باشید امکانات هر بیمارستان با دیگری فرق دارد. اما اکثر بیمارستان ها وسایلی همچون مسواک، پتو ‌نوزاد، پوشک، قنداق فرنگی، کلاه و دستکش یکبار مصرف، نوار بهداشتی را در اختیار بیمار قرار می دهند. اما لازم است وسایل گفته شده در زیر را همراه خود داشته باشید:

 • کارت شناسایی
 • فهرست داروهای مصرفی
 • داروهای تجویزی
 • لباس
 • وسیله بهداشتی
 • تلفن همراه
 • بالش شیردهی
 • سوتین حمایتی
 • شیردوش
 • بالش
 • لباس نوزاد
 • پوشک و دستمال مرطوب
 • شیر خشک
 • صندلی کودک

کلام آخر

ما سعی کردیم لوازم مورد نیاز برای دوران شیردهی را جمع‌آوری کنیم تا آمادگی بهتری برای شروع این دوران داشته باشید و شرایط راحت تری برای خود ایجاد کنید.

داشتن آرامش  و ذهن آسوده در دوران شیردهی بسیار اهمیت دارد و کمک می کند بهتر از کودک خود مراقبت کنید.

همچنین سعی کنید برخی از این وسایل را هنگام رفتن به بیمارستان داشته باشید و در مواقع ضروری از آن استفاده کنید.

اگر هم تجربه ای در این زمینه دارید قسمت پیشنهادات با ما به اشتراک بگذارید.