نحوه استفاده از کیسه کلستومی
نحوه استفاده از کیسه کلستومی؛

نحوه استفاده از کیسه کلستومی چگونه است؟ این کیسه محصولی کاربردی برای افرادی است که به دلایل خاصی قسمتی از روده بزرگ خود را از دست داده اند. در عمل جراحی کلستومی قسمت انتهای روده از راه یک شکاف از شکم خارج می شود که با وجود شرایط استومی راهی برای خارج شدن مدفوع شکل می گیرد.

حال اگر شما هم با توجه به شرایط پیش آمده لازم است از کیسه کلستومی استفاده کنید، در این مطلب همراه ما باشید.

نکات کلیدی در مورد نحوه استفاده از کیسه کلستومی

خیلی ها نسبت به استفاده از کیسه احساس ناخوشایندی دارند. اما باید به مرور زمان با این کیسه عادت کنید و حتی با نزدیکان و دوستانشان در مورد آن به گفتگو بپردازند. این کار باعث می‌شود احساس خجالتی و ناراحتی تان کمتر شود و همچنین دیگر افراد که با آن‌ها زندگی می‌کنید از این موضوع باخبر باشند تا در صورت نیاز به راحتی بتوانند به شما کمک کنند. دیگر نکاتی که در موارد زیر به آن ها می پردازیم به نحوه استفاده از کیسه کلستومی بسیار کمک می کند:

 1. زمانی که کیسه به ظرفیت خود رسیده است خیلی سریع آن را تعویض کنید تا بوی نامطبوع در فضا نپیچد.
 2. با تهیه خوشبوکننده دیگر هیچ نگرانی بابت بوی نامطبوع کیسه نخواهید داشت.
 3. همیشه از یک فرد قابل اطمینان بخواهید در مورد قرار دادن کیسه زیر لباس به شما کمک کند یا اگر صدای تولید شده از کیسه را شنید به شما اطلاع دهد.
 4. برای این که کیسه در زیر لباس مشخص نباشد، بهتر است از لباس های مناسب استفاده کنید تا با خیال راحت کیسه را قرار دهید.
 5. هیچ گاه فعالیت بدنی شما هنگام استفاده از کیسه کلستومی محدود نمی‌شود. بنابراین همچنان می توانید به فعالیت های روزانه خود برسید و حتی ورزش کنید. اما اگر تصمیم به ورزش کردن گرفتید، حتماً در مورد نحوه استفاده از کیسه با متخصص خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: کاربردها و مزایای بالش بارداری در دوران حاملگی

تعویض کیسه کلستومی چگونه است؟

تعویض کیسه کلستومی

اولین کار برای تعویض کیسه این است که وسایل مورد نیاز  را تهیه کنید. وسایل مورد نیاز شامل خودکار، قیچی، کیسه جدید و اندازه گیری مخصوص است که داخل جعبه کیسه وجود دارد. کیسه قبلی به آرامی برداشته و دور بیندازید. برای برداشتن آن هم کافی است لبه ها را به آرامی از سمت بالا به سمت پایین بکشید و از پوست جدا کنید.

پوست اطراف کیسه را تمیز کنید که برای این کار می توانید از آب و صابون ملایم یا شامپو بچه استفاده نمایید. دقت کنید هیچ اثری از صابون و چربی روی پوست باقی نماند و سپس پوست را کاملا خشک کنید. در مرحله بعدی اندازه مشخص شده را با استفاده از الگوی پشت کیسه به وسیله قیچی جدا کرده و برچسب کیسه را به آرامی در اطراف استوما قرار دهید. بعد از این مرحله کاغذ پشت چسب کیسه را برداشته و آن را دور بیندازید.

اگر از خمیر استومی استفاده می کنید، باید در اطراف استوما قرار دهید. دهانه چسب کیسه را هم در مرکز استوما روی پوست اطراف قرار دهید و هنگام چسب زدن پوست را کمی ماساژ دهید تا به خوبی به چسب بچسبد.

بعد از این که از نصب کیسه مطمئن شدید در صورت باز بودن انتهای کیسه آن را ببندید.

چه زمانی عمل کلستومی نیاز است؟

در مواقعی که قسمت پایینی روده دچار مشکل شده باشد، انجام این عمل ضرورت پیدا می کند. برخی مشکلات با  استفاده موقت از کیسه کلستومی برطرف می شود و کم کم مشکل روده بهبود می یابد. اما برخی مشکلات دیگر مانند سرطان روده دائمی است و ممکن است فرد  مجبور شود تا پایان عمر از کیسه کلستومی استفاده کند.

دلایلی که باعث عمل کلستومی می شود، شامل موارد زیر است:

 • انسداد روده
 • جراحی روده برخی
 • بیماری‌های خود ایمنی که باعث التهاب روده می شود.
 • سرطان روده بزرگ
 • مقعد بسته
 • نارسایی های دیگر بدو تولد

بیشتر بخوانید: گن لاغری مردانه

عمل کلستومی و ریسک های آن

عمل کلستومی و ریسک های آن

عمل کلستومی مانند دیگر عمل های جراحی با ریسک های مختلف مانند خونریزی، حساسیت به بیهوشی و غیره همراه است. اما برخی دیگر ریسک مخصوص خود عمل کلستومی هستند، مانند:

 • بسته شدن استومی
 • عفونت
 • خونریزی داخلی
 • مشکلات مربوط به زخم
 • افتادگی شکم در قسمت عمل شده

از آنجا که استومی مانند مقعد انسان ماهیچه ای برای نگهداری یا حس کردن وجود ندارد و نمی تواند حرکات روده را کنترل کند. پس باید کیسه کلستومی به آن وصل شده تا مدفوع درون کیسه جمع‌آوری شود. عده‌ای از افراد هم هستند که به صورت مداوم از این کیسه استفاده می کنند. اما بیشتر افراد بعد از مدتی دوباره به زندگی معمولی برمی‌گردند و نیازی به کیسه ندارند.

انواع کیسه کلستومی، از یک تکه تا ته باز

در ادامه با انواع کیسه کلستومی و ویژگی های آن آشنا می شویم:

کیسه یک تکه؛ چسب ملایم و سازگار با پوست

کیسه یک تکه یکی از رایج ترین مدل کیسه های کلستومی است که از راه یک چسب ملایم به دهانه استومی وصل می‌شود و سازگاری خوبی با پوست دارد. هنگام تعویض کل کیسه جدا می شود و کیسه جدید جایگزین آن خواهد شد.

کیسه دو تکه، دارای دو قطعه

کیسه دوتیکه همانطور که از اسمش مشخص است از دو قطعه اصلی ساخته می شود. این دو قطعه شامل کیسه و صفحه استومی می‌باشد. صفحه استومی روی استومی وصل و کیسه هم به استومی متصل می شود. به همین خاطر،  هنگام تعویض تنها کافی است کیسه را جدا کنید؛ در حالی که صفحه همچنان به استومی متصل باقی می ماند. بهترین برنامه برای تعویض این کیسه هر سه روز یکبار است.

کیسه ته بسته، مناسب مدفوع خشک

در مواقعی که مدفوع فرد خشک‌ است از این نوع کیسه استفاده می‌شود.

کیسه کوچک، مناسب برای مدت زمان کوتاه

کیسه های کوچک در اندازه و ابعاد کوچکتری نسبت به دیگر مدل ها طراحی و ساخته شده است که مخصوص استفاده موقت است. در زمانی که بیمار تنها لازم است برای مدت کوتاهی از این نوع کیسه استفاده کند، تعبیه می‌شود.

کیسه ته باز، قابل تخلیه

این مدل کیسه برای حالاتی است که مدفوع به شکل مایع می باشد که به راحتی بتوان از محل ته کیسه مدفوع را تخلیه نمود. کیسه ته باز باید دو الی سه روز یکبار تعویض گردد.

بیشتر بخوانید: مزایای دستگاه بخور

نتیجه گیری

درست است که برای مدتی مجبور هستید این کیسه را همراه خود داشته باشید و یک شرایط غیر عادی را سپری کنید. اما فراموش نکنید که هیچگاه روحیه خود را از دست ندهید و با این موضوع کنار بیاید تا اضطراب و استرس کمتری را متحمل شوید و همچنین در صورت دانستن نحوه استفاده از کیسه کلستومی راحت تر می توانید با این کیسه کنار بیایید و به زندگی روزانه خود ادامه دهید؛ در حالی که هیچ مشکلی مانع زندگی کردنتان نیست.

حال برای خرید کلیسه کلستومی و خواندن ویژگی های آن روی صفحه خرید محصول کلیک کنید.