نحوه استفاده از تب سنج دیجیتال
نحوه استفاده از تب سنج دیجیتال در دوران داغ کرونا

نحوه استفاده از تب سنج دیجیتال چگونه است؟ در دوران داغ کرونا که درحال حاضر با آن روبرو هستیم، یکی از اصلی ترین علائم آن تب است. تهیه تب سنج دیجیتال و نحوه یادگیری نحوه استفاده از آن در این دوران بسیار اهمیت دارد تا خیلی سریع از اولین علامت کرونا با خبر می شوید و برای درمان اقدام کنید. تب عنوان اولین پاسخ دفاعی بدن شناخته می شود که در برابر دفاع ویروس شروع به فعالیت می‌کند.

البته روش های مختلفی برای اندازه گیری صحیح تب وجود دارد. اما با استفاده از تب سنج دیجیتال خیلی راحت و بدون دغدغه می توانید به تب دقیق بدن پی ببرید؛ طوری که اگر دمای بدن بالاتر از ۳۸ درجه و نیم باشد شما مشکوک به بیماری کرونا هستید.

استفاده تب سنج دیجیتالی تنها برای بیماری کرونا بلکه برای دیگر بیماری ها و حتی نگهداری نوزاد بسیار اهمیت دارد. هر پدر و مادری باید بداند چگونه از تب سنج دیجیتال استفاده کند تا خیلی زود از مشکل یا بیماری فرزند خود مطلع شود.

حال اگر دوست دارید با تب سنج دیجیتال آشنا شوید و نحوه استفاده از آن را بدانید در این مطلب همراه ما باشید.

انواع تب سنج؛ از ساده تا پرطرفدارترین!

انواع تب سنج

همه ما دماسنج جیوه ای را از گذشته های دور درمطب های پزشکی دیده‌ایم و با این دستگاه تا حدود بسیاری آشنا هستیم. اما امروزه استفاده از این مدل دیگر به چشم نمی خورد. چراکه در صورت شکستن آن و استنشاق بخار جیوه مشکلات خطرناکی به بار می آید. امروزه دماسنج های دیجیتال جایگزین دماسنج های جیوه ای شده اند که در انواع مختلف طراحی و تولید می شوند.

بیشتر بخوانید: تجهیزات پزشکی در خانه + 8 وسیله ضروری

1.تب سنج غیر تماسی؛ پرطرفدار ترین نوع دماسنج

یکی از پرطرفدارترین مدل های دماسنج، تب سنج غیر تماسی یا همان لیزری است. دلیل محبوبیت این مدل عدم نیاز به تماس دماسنج با پوست است. تب سنج غیرتماسی استفاده بسیار گسترده ای دارد؛ بخصوص برای سنجیدن دمای بدن افراد مختلف در مکان های شلوغ و پرتردد. چرا که احتمال انتقال بیماری از طریق تب سنج را به شدت کاهش می دهد. مطمئنا در دوران کرونا با این مدل آشنا شدید.

استفاده از این مدل دماسنج برای تمام سنین مناسب و نحوه استفاده از آن بسیار راحت است. تنها کافی است دستگاه را روبروی فرد قرار دهید. بعد از چند ثانیه دمای بدن روی صفحه نمایشگر قابل مشاهده است.

2.تب سنج نواری پیشانی؛ استفاده بسیار آسان

تب سنج نواری پیشانی یک وسیله بسیار ساده، بدون پیچیدگی است که بدون نیاز به باتری تب بدن را اندازه‌گیری می‌کند. تنها کافی است حدود ۱۵ ثانیه این تب سنج را روی پیشانی قرار دهید تا مقدار تب مشخص شود.

3. تب سنج مادون قرمز با سرعت و دقت بالا

تب سنج مادون قرمز یکی دیگر از مدل های رایج در اندازه گیری دمای بدن است. از این مدل در مقامات دولتی و پرسنل مراقبت های بهداشتی استفاده بسیاری می شود. دقت و سرعت اندازه گیری این مدل تب سنج بسیار بالا است و بدون نیاز به لمس پوست، دمای بدن را اندازه گیری می کند.

انواع تب سنج دیجیتالی بر اساس ناحیه اندازه گیری

دمای بدن را می توان از قسمت‌های مختلف بدن اندازه گیری می کند. به همین دلیل، تب سنج ها را بر اساس ناحیه مورد نظر برای اندازه گیری در انواع مختلف طراحی می شوند؛ مانند دهانی، زیر بغلی، گوش، شقیقه و مقعد.

هر کدام از موارد نام برده شده در زمینه خاصی کاربرد دارد. مثلاً مدل گوش بیشتر برای کودکان استفاده می شود. چرا که ناحیه گوش دسترسی راحت تری برای پزشک دارد.

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

کاربرد تب سنج دیجیتالی از نظر سن

کاربرد تب سنج دیجیتالی از نظر سن

تب سنج دیجیتالی را از چه سنی می توانیم استفاده کنیم؟ هر کدام از مدل های تب سنج دیجیتالی محدوده سنی دارد که در دسته بندی زیر قرار می گیرند:

  • تب سنج دیجیتالی زیر بغل مناسب برای تمام سنین
  • تب سنج دیجیتالی شقیق ها بالای سه ماه
  • تب سنج دیجیتالی گوش بالای ۵ ماهه
  • تب سنج دیجیتالی مقعدی از تولد تا سه سالگی
  • تب سنج دیجیتالی دهانی بالای سنین 4 سال

نحوه استفاده از تب سنج دیجیتالی گوش

برای استفاده از این مدل تب سنج تنها لازم است تب سنج داخل گوش قرار دهید. این مدل تب

سنج ها نسبت به دیگر مدل ها سریع تر عمل می کند و نحوه استفاده از آنها بسیار راحت است.

البته قبل از استفاده حتما دقت داشته باشید داخل گوش را پاک کنید تا تب دقیق تر اندازه گیری شود. بعد از اندازه گیری تب سنج را دوباره تمیز کنید و در محفظه آن قرار دهید.

نحوه استفاده از تب سنج دیجیتالی دهان

همان طور که از مدل تب سنج مشخص است تنها کافی است تب سنج را درون دهان برای چند ثانیه قرار دهید. از آنجا که این مدل تب سنج ممکن است توسط نوزاد و کودکان سنین کم تحت فشار دهان و دندان قرار گیرد، استفاده از آن برای سنین کم مناسب نیست.

برای اندازه گیری توسط تب سنج دیجیتالی دهانی ابتدا دستان خود را با دقت بشویید. سپس تب سنج زیر زبان قرار دهید برای مدتی باید دهان را بسته نگه دارید. سپس با شنیدن آلارم تب سنج دمای مشخص شده را می خوانید.

نحوه استفاده از تب سنج دیجیتالی زیر بغل

تب سنج دیجیتالی زیر بغل نسبت به دیگر مدل تب سنج ها دقت زیادی ندارد. اما برای مشخص کردن حدود حرارت بدن مناسب است. البته در شرایطی که نکات بهداشتی کاملا کنترل شده باشد.

بیشتر بخوانید: خرید ماسک باکیفیت در دوران کرونا + 5 نکته طلایی

نکات ایمنی هنگام استفاده از تب سنج

نکات ایمنی هنگام استفاده از تب سنج

رعایت نکات ایمنی باعث بالا رفتن دقت اندازه گیری می شود. پس حتماً به نکات گفته شده در موارد زیر توجه کافی داشته باشید:

  • قبل از استفاده از هر نوع دماسنج ابتدا دستورهای نوشته روی بسته بندی را با دقت بخوانید.
  • قبل و بعد از اندازه گیری حتماً نوک دماسنج را تمیز کنید.
  • هرگز از یک نوع دماسنج در مکان های مختلف بدن استفاده نکنید.
  • هنگام مشاهده تب در کودکان کمتر از 6 ماه، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

نتیجه گیری

تب یکی از اصلی ترین علائم منجر به بیماری است. اما برای هر نوع تبی لازم نیست به پزشک مراجعه کنید. در صورت مشاهده هر گونه تب در کودکان بیشتر از 6 ماه مصرف زیاد مایعات و رعایت نکات درمانی به راحتی می تواند این مشکل را برطرف کند.

پیشنهاد می کنیم اگر تب سنج دیجیتالی در خانه ندارید حتما این وسیله پرکاربرد را تهیه کنید؛ مخصوصا این روزها که با بیماری مشکل ساز کرونا همراه هستیم، داشتن این وسیله بسیار کمک کننده است. برای این محصول می توانید روی تب سنج دیجیتال کلیک کنید.