لامپ مادن قرمز
لامپ مادون قرمز چیست و هر آنچه درباره آن باید بدانید

لامپ مادون قرمز چیست ؟

جالب است بدانید که همه اشیاء، نور مادون قرمز تولید می کنند و هر چقدر گرمای آن نور بیشتر باشد یعنی مادون قرمز بیشتری دارند.

در این میان چراغ های مادون قرمزی وجود دارد که وظیفه آنها صرفا تولید نور مادون قرمز است.
آنها نور را توسط هوا، همچون بقیه نور ها، منتشر می کنند. همچنین باعث تولید گرما هم می شوند، بنابراین یکی از وسایل گرمایشی هم محسوب می شود که البته شیوه استفاده از آنها متفاوت بوده و در ادامه به آن می پردازیم.
این لامپ ها در حقیقت دستگاه های الکتریکی هستند که اشعه مادون قرمز تولید می کنند.

برای افزایش میزان تولید نور مادون قرمز، لامپ های حرارتی مخصوصی تولید شده که بسیاری از آنها، حاوی فیلتر های قرمز رنگی هستند که باعث انسداد تمام نور هایی که در میان طیف قرمز و مادون قرمز نیستند می شود. در نتیجه نور آنها به گرما تبدیل شده و قدرت اشعه مادون قرمز را تقویت می کند.
در ضمن خوب است بدانید که علت تولید گرمای این لامپ ها، همان اشعه مادون قرمزی است که تولید می کنند.

این نوع لامپ ها معمولا به صورت رشته ای هستند و می توان برای بسیاری از کار های شخصی و تجاری از آن استفاده کرد مثل پخت و پز و آماده سازی پلاستیک ها برای ایجاد مواد صنعتی.

لامپ های مادون قرمز (Infrared) نوعی از لامپها هستند با استفاده از جریان الکتریکی اشعه مادون قرمز تولید و انتشار میکنند. این نوع لامپها حرارت تابشی خاصی راتولید که در صنعت، گرمایش ساختمان،گرمایش هتل و رستوران ها، صنعت پزشکی و گرمایش حیوانات خانگی …قابل استفاده هستند.در سالهای گذشته به این نوع لامپ، لامپ کرسی هم گفته میشد.نام دیگر لامپ های مادون قرمز IR (لامپ مادر مصنوعی)نیز نامیده میشوند.

نحوه ی استفاده از لامپ مادون قرمز چیست

نحوه ی قرار گیری لامپ مورد نظر بصورتی است که دقیقا در محل درمان تنظیم شود که میتوان بر روی میز کار با رعایت فاصله (18تا24 اینچی) و زاویه مناسب از نور مادون قرمز قرار بگیرید.

لامپ مادون قرمز فیزیوتراپی

لامپ مادون قرمز فیزیوتراپی توانسته آسیب های ورزشی بخصوص درد های ماهیچه ای و مفاصل و حتی عصبی و… را کاهش داده و همچنین بیماری های پوستی ، زخم دیابت و در صنعت زیبایی پوست نقش بسزایی را داشته است.

کاربرد درمانی لامپ مادن قرمز

لامپ های مادون قرمز و درمان قطعی بیماری های انسانی

در قدیم، این لامپ ها را همچون لامپ های معمولی به سقف کرسی ها آویزان می کردند و برای مشکلات زانو از آن کمک می گرفتند همانطور که الان هم در فیزیوتراپی ها شاهد استفاده از آن هستیم.

خواص درمانی و فواید لامپ مادون قرمز ، بسیار مورد توجه قرار گرفته و در مواردی همچون؛ درمان درد های عصبی، سرماخوردگی ها و استراحت عضلات و تمرینات ورزشی، کاربرد ویژه و موثری دارد.

کاربرد لامپ مادون قرمز

بنابراین شما در روزی که بر اثر کار، یا استرس یا ورزش خسته شده اید می توانید با استفاده از این نوع لامپ ها، خستگی خود را برطرف کنید و به آرامشی دوباره برگردید و انرژی ای جدید کسب کنید. اگر برای آرامش و تسکین اعصاب از لامپ های مادون قرمز استفاده می کنید یا می خواهید استفاده کنید؛ توصیه می شود روزانه سه مرتبه پنج دقیقه ای از آن استفاده کنید تا نتیجه دلخواهتان را بگیرید.

چرا این لامپ ها تاثیرات درمانی دارند؟

امواجی که لامپ های مادون قرمز صادر می کنند به تمامی لایه های پوستی بدن ما نفوذ می کند و به شکل کاملا مستقیم با گلبول های آب و خونی داخل عضلات ارتباط برقرار می کند و بدین شکل تاثیرات درمانی خود را عملی می کند.

 

چگونه لامپ های مادون قرمز گرما تولید می کنند؟

در یک کلام باید گفت با فناوری بایوانرژی. بدین شکل که اشعات مادون قرمز به علت برخورداری از مکانسیمی خاص، با ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ آنگستروم ساطح می شوند و پس از برخورد با سطح زمین یا پوست بدن، به شکل وسیعی پخش می شوند و گرمایی فوق العاده لذت بخش را به وجود می آورند.

این گرما علاوه بر اینکه ما را گرم می کند، باعث زدوده شدن مواد زائد هم می شود و گردش خون و اعصاب را هم تقویت می کند.

بنابراین؛ اگر به دنبال حس آرامشی سریع و آسان هستید، لامپ مادون قرمز می تواند یکی از گزینه های مناسب برای این موضوع باشد.