درمان میگرن بدون دارو
درمان میگرن بدون دارو + 9 روش مطمئن و تاثیرگذار

درمان میگرن بدون دارو واقعا چگونه است؟ اگر دچار میگرن هستید و برای رفع آن راهکارهای مختلفی را امتحان کرده اید، اما به نتیجه نرسید در این مطلب همراه ما باشید. امروزه روش های مختلفی برای رفع این نوع سردرد پیشنهاد می شود كه هر یک در شرایط خاص جوابگو هستند.. اما هنوز هم محققان برای یافتن روش‌های درمانی جدیدتر و بهتر همواره در تلاش هستند و ممكن است روش‌های جدیدتری روی کار ‌آید.

هدف از درمان میگرن کاهش فرکانس‌های سردرد است که قبل از شروع درمان بیمار باید شرایط خود را به طور کامل برای پزشک توضیح دهد. گاهي اوقات انجام برخی روش‌های درمانی اصلا رضايت بخش نيستند و مصرف دارو روی حمله میگرن اثرگذار نيست. در اين مواقع مشكل چيست؟ اكثر روش ها تنها به میزان ۵۰ درصد حمله میگرن را کاهش مي دهد و این رقم باعث ناراحتی برخی از بیماران شده است. حال  در این مطلب به صورت دقیق تر به روش‌های درمانی میگرن می پردازیم.

روش های درمان میگرن بدون دارو؛ رهایی از سردردهای مزخرف

1.تمرینات آرامش بخش، کمک کننده بسیار موثر

یکی از دلایل تاثیرگذار روی میگرن و افزایش شدت آن استرس است که در صورت کنترل استرس و انجام تمرینات آرامش بخش شما کمتر شاهد میگیرن خواهید بود. انجام تكنیک هایی همچون نفس عمیق، آرام سازی و شل کننده عضلات در نقاط مختلف بدن به کاهش استرس بسیار کمک می‌کند و همچنین انجام تمرینات ورزشی به خوبی می تواند از حملات میگرنی جلوگیری کند.

 

2.تجربه ورزش هوازی به صورت روزانه

تحقیقات نشان داده انجام ورزش هوازی به صورت روزانه یکی از بهترین روش های درمان میگرن بدون دارو است.شما اگر در هفته ۳ روز حدود ۴۰ دقیقه پیاده روی داشته باشید و در کنار آن از تمرینات آرامش بخش بهره مند شوید، به خوبی می توانید سردردهای میگرنی خود را کنترل کنید. البته برای  اجرای این روش بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. اما به طور کلی ورزش باعث کاهش استرس یعنی عامل اصلی میگرن می شود و اگر  تایم ورزش خود را صبح ها قبل از شروع کار قرار دهید نتیجه بهتری را مشاهده می کنید

بیشتر بخوانید: جلوگیری از صدمات ورزشی و درمان درد با نوار های ورزشی

3.اثرگذاری ماساژ روی میگرن

شاید هنوز به صورت گسترده روی روش ماساژ و تاثیر آن بر میگرن تحقیقات کافی انجام نشده باشد. اما دفعات بسیاری مشاهده شده که فرد با ماساژ نتیجه‌ی بسیار خوبی مشاهده می‌کند و تعداد دفعات سردردها کاهش پیدا كرده است. البته هر زمانی که سردرد شروع می شود با ماساژ دادن نمی توانید کاهش درد را تجربه کنید و این روش درمانی باید به صورت دقیق انجام شود.

یکی از مواردی که موجب استقبال این روش برای رفع سردردهای میگرنی شده، تاثیر آن روی کاهش استرس است. در صورت کاهش استرس کمتر با مشکل میگرن مواجه می شويد. چرا که استرس یکی از عوامل اصلی تحریک کننده سردردهای میگرن است.

4.ایجاد تغییر روی ستون فقرات توسط فیزیوتراپی

برخی پزشکان معتقدند که با دستکاری ستون فقرات می توان به کاهش سردردهای میگرنی پرداخت. اما این روش کمی با ریسک همراه است و برای  انجام آن باید از یک متخصص ستون فقرات کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: مزایای دستگاه بخور

5. مصرف غذاهای تحریک کنند ممنوع!

پنجمین روش درمان میگرن بدون دارو

کسانی که به صورت مداوم با سردردهای میگرنی همراه هستند و دوست دارند یک روش مفید برای درمان میگرن بدون دارو پیدا کنند، ابتدا باید نسبت به مصرف برخی غذاها آگاه باشند و برخی غذاهای خاص مانند غذاهای دارای الکل، کافئین، غذاهای کنسرو شده، شکلات، کالباس و سوسیس و برخی مواد لبنی روی میگرن تاثیرگذار است. ژس در صورت مشاهده حساس بودن روی چنین غذاهایی، حتما آن ها از برنامه غذایی خود حذف کنید. مطمئناً شاهد کاهش میگرن خواهید بود.

بیشتر بخوانید: راه‌های درمان آرتروز گردن و رهایی از درد آن

6. فشار در نواحی سر

برخی افراد هنگام مواجه شدن با حملات میگرنی در قسمت های مختلف با دست فشار وارد می‌کنند که اين كار در کاهش درد بسیار کمک کننده است. قسمت های حساس برای رفع حملات میگرنی شامل موارد زیر است:

  • ماساژ فک و گیجگاه در یک حرکت دایره‌ای
  • ماساژ قاعده جمجمه
  • فشار خط ابرو و زیر چشم

امتحان این روش اصلاً باعث بدتر شدن درد نخواهد شد. پس برای یک بار هم که شده ماساژ در نواحی نام برده شده را امتحان کنید.

7. خواب باکیفیت و کاهش میگرن

هفتمین روش درمان میگرن بدون دارو

نحوه خوابيدن روی تعداد دفعات حملات میگرنی بسیار تاثیرگذار است. سعی کنید به اندازه کافی بخوابيد و  در صورت داشتن عادات بد حین خوابیدن آنها را کنار بگذارید. این روش جز پرکاربردترین روش درمان میگرن بدون دارو شناخته شده است که باید آن را برای چند روز امتحان کنید تا از نتیجه آن شگفت زده شوید. شب ها زود بخوابید و خواب با اندازه را تجربه کنید. مطمئناً با کاهش سردردهای میگرنی رو به رو خواهید شد. همچنین انجام برخی اقدامات گفته شده در موارد زیر به داشتن خواب با کیفیت شما کمک می کند:

  • هرگز حدود ۲ الی ۴ ساعت قبل از خواب آب ننوشید.
  • هر شب در ساعت مشخصی برای خوابیدن به رختخواب بروید.
  • بهترین ساعت برای خوابیدن ساعت ۸ است.
  • هیچ گاه در رختخواب تلویزیون تماشا نکنید، موسیقی گوش ندهید و کتاب نخوانید.
  • از چرت زدن بپرهیزید

8. از تاثیر داروهای گیاهی غافل نشوید.

هشتمین روش درمان میگرن بدون دارو

همه ما می دانیم، برای درمان اکثر بیماری ها داروهای گیاهی وجود دارد. سردردهای میگرنی هم با مصرف برخی داروهای گیاهی قابل کنترل شدن است و این داروها برای برخی ها کارساز بوده و برای برخی دیگر هیچ نتیجه ای به همراه نداشته است. اما امتحان کردن آن هیچ ضرری ندارد. یکی از نمونه های پرطرفدار داروهای گیاهی گل مینا است که به کاهش حساسیت به نور و تهوع حملات میگرنی بسیار کمک می‌کند. همچنین داروی گیاهی باتربور هم درمان بسیار خوبی برای میگرن شناخته شده است.

البته قبل از استفاده از داروهای گیاهی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین راهکار مبارزه با کلسترول؛ ترک سیگار تا کاهش وزن

9. تزریق بوتاکس یک روش تایید شده

تزریق بوتاکس علاوه بر کاربردهای زیبایی در زمینه درمان میگرن هم استفاده می شود که توسط سازمان غذا و دارو كاملا تایید شده است. این روش برای رفع درمان میگرن  بدون دارو بسیار موثر است و اکثر بیماران هنگام استفاده از آن حدود دو الی سه ماه از حملات بسیار کم میگرن برخوردار مي شوند. تعدادی از بیماران هم به طور کلی مشکل میگرن شان  قطع خواهد شد.

روش بوتاكس را می توان یک روش کاملا موثر همراه با عوارض جانبی کم برای رفع سردردهای میگرنی شناخت.

نتیجه گیری

اگر به دنبال روش موثری برای درمان میگرن بدون دارو هستید قبل از هر کاری بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و مطابق با دستورات او عمل نمایید. همچنین مطمئن شوید مصرف داروها و مکمل هایی که مصرف می‌کنید، هیچ تداخلی با روند درمانی میگیرن شما ندارد و حتما از بایدها و نبایدهای غذایی برای رفع سردردهای میگرنی باخبر شوید.