بهترین راهکار برای درمان شپش
بهترین راهکار برای درمان شپش؛ 6 قدم تا رهایی از این جانور موذی

بهترین راهکار برای درمان شپش چیست؟ شپش موجودی به رنگ قهوه‌ای، زرد و یا خاکستری است که خارج از موی سر امکان زیست ندارد. دلیل این که این موجود را سرسخت می نامند، تولید یک ماده چسبناک توسط آن است. این ماده چسبناک باعث چسبیدن تخم شپش ها به ریشه مو می شود و نیش آن روی کف سر خارش و زخم ایجاد می کند.

حضور این جانور در بین موهای سر بسیار آزاردهنده است و حتی ممکن است به مژه‌ها و ابروها هم راه پیدا کند. در صورت عدم درمان به موقع، این حشره عفونت نیز به همراه دارد. حال اگر با این مشکل روبرو شدید و به دنبال بهترین راهکار ها برای درمان شپش هستید در این مطلب همراه ما باشید.

فصل گرما و شروع چرخه زندگی این حشره آزاردهنده

با شروع شدن فصل گرما و افزایش دما، حضور این حشره افزایش پیدا می کند. این حشره بعد از تولد تا ۴۷ زنده می ماند و در این فاصله به تولید مثل می پردازد. در صورت قرار نگرفتن شپش روی سر و عدم تغذیه مناسب فقط دو روز زنده میماند. تخم شپش ها حدود ۷ الی ۱۰ روز بعد خارج می شود که اندازه آن ها کمتر از ۱ میلی متر است. ظاهر تخم شپش به صورت توده ای شفاف مانند شبیه اشک است که به ساقه موها می چسبد و جدا کردن آن کار آسانی نیست. جالب است بدانید بیشتر اوقات حضور شپش با دیدن تخم شپش ها تشخیص داده می شود.

احتمال بیشتر ابتلاء کودکان ۳ الی ۱۱ ساله

احتمال بیشتر ابتلاء کودکان ۳ الی ۱۱ ساله

حضور شپش روی سر هر فردی امکان پذیر است. اما معمولاً کودکان ۳ الی ۱۱ ساله در خطر بیشتری قرار دارند و حضور شپش روی سر هیچ ارتباطی به تمیز بودن شخص یا محیط اطراف او ندارد. شپش قادر به چسبیدن موهای مختلف است. اما به موهای لخت علاقه بیشتری نشان می دهد. مثلا افراد دارای موهای فر کمتر در خطر این نوع حشره نسبت به افراد دارای موهای نرم قرار دارند. همچنین دختران نسبت به پسران کمتر دچار شپش می شوند. چرا که این حشره تمایل بیشتری برای زیست روی موهای بلند دارد و بهتر می تواند تخم گذاری کند.

در صورت تماس با فرد آلوده این حشره به راحتی به فرد سالم منتقل می شود. به همین خاطر شیوع شپش بین دانش آموزان یک مدرسه بسیار مشاهده می شود.

بیشتر بخوانید: فواید استفاده از ضدآفتاب؛ از پیشگیری از بیماری های خطرناک تا نکات مراقبتی

علائم هشدار دهنده حضور شپش

علائم هشدار دهنده حضور شپش

شپش را می‌توان با چند نشانه کوچک اما قابل مشاهده و حس ‌شدن تشخیص داد:

  • این حشره متحرک است و نیش آن روی پوسته سر لکه های قرمز رنگ ایجاد می کند. طول هر شپش بین ۱ الی ۳ میلیمتر است و رنگ خاکستری متمایل به سفید دارد. تخم های شپش از اصلی ترین عامل برای حضور شپش روی سر است که محکم به ساقه موها می چسبند.
  • گاهی اوقات به خاطر حضور این حشره گره های لنفاوی پشت گوش یا گردن متورم و حساس می شود.
  • آلودگی آن در ناحیه پشت سر خارش ایجاد می‌کند و این خارش به صورت دائمی است. حتی در مواقعی که سر تمیز است.
  • همچنین با حرکت در داخل موها احساس قلقلک یا تحریک ایجاد خواهد شد که هنگام خوابیدن کاملاً حس می شود.

حذف جانوران چندش آور از موهای سر

مشکل شپش سر از گذشته‌های دور وجود داشته است. به همین خاطر راهکارهای زیادی بابت درمان آن پیشنهاد می شود. برخی از این راهکارها تنها حشرات بالغ را از بین می‌برد. اما برخی دیگر می تواند روی تخم ها هم اثرگذار باشد. اگر پوست سرتان زخم شده است یا خارش بسیار شدیدی احساس می‌کنید راهکارهای دارویی روش های موثرتری هستند. اما قبل از شروع درمان باید ابتدا موهای خود را تا حدالامکان کوتاه کنید تا دسترسی بهتری به حشرات داشته باشید. در ادامه با بهترین راهکار درمان شپش سر آشنا می شوید:

1.اولین و موثرترین راهکار شانه زدن

اولین راهکار برای درمان شپش

شانه مخصوص شپش از دندان های بسیار ریزی تشکیل می‌شود که به خوبی می‌تواند تخم شپش را از  ساقه مو جدا کند .با کمک این روش می توانید در مراحل ابتدایی که هنوز تعداد شپش ها زیاد نشده از دستشان خلاص شوید. اما در صورت گسترش هم برای جلوگیری از تکثیرشان، شانه ضد شپش بسیار موثر است.

برای خرید شانه ضد شپش و شوره رزپلاس، کلیک کنید.

2.عجیب ترین یا موثر، استفاده از سس مایونز

استفاده از سس مایونز به راحتی می توانید شپش های زنده را قتل عام کنید و یک راهکار عالی برای از بین بردن این حشره موذی در کوتاه ترین زمان است. تنها کافی است موهایتان را آغشته کنید و در آخر هم با کمک شان تخم های شپش را از موهای سر جدا نمایید.

3.اثر گذاری مفید با کمک سرکه

یکی از موثرترین راهکارهای درمان شپش سر استفاده از سرکه است که باید حدود ۲۰ دقیقه موهای خود را به سرکه آغشته کنید. در آخر هم با روغن را نارگیل شپش های مرده را از سر جدا نمایید.

روغن نارگیل و سرکه دو داروی مطمئن برای حذف شپش های سر است. این روغن به صورت جداگانه هم می‌تواند در از بین بردن موجودات ریز قدرتمند موثر باشد. اما فراموش نکنید که استفاده از روغن و سرکه باید به صورت مکرر تکرار شود و هر روز به مدت پنج روز روی سر خود بمالید.

بیشتر بخوانید: بهترین راه برای برگرداندن حس بویایی بعد از کرونا

4.حذف تخم های شپش با سشوار و اتو مو

چهارمین راهکار برای درمان شپش

طبق مطالعات انجام شده هوای گرم و گرمای بیش از حد می‌تواند تخم های شپش را از بین ببرد. اما در کشتن شپش های زنده تاثیرگذار نیست. بنابراین می توانید این روش را با دیگر روش ها اقدام کنید و نگرانی بابت تخم های شپش نداشته باشید.

اتو مو روی حرارت بسیار بالا می تواند تخم های شپش را به راحتی از بین ببرد و تکرار مطمئنا اثرگذار است. اما ممکن است کمی به موهای تان آسیب وارد شود.

در واقع از بین بردن تخم های شپش با دردسرهای بیشتری همراه است.

5. داروی حشره کش

معمولا پزشکان برای درمان شپش داروی حشره کش تجویز می کنند که اکثر داروها شپش های زنده را از بین می برد. به همین دلیل، دارو باید طی دو الی سه مرتبه استفاده شود تا تخم های دوباره متولد شده هم از بین بروند و سر کاملاً تمیز شود.

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از چسب دندان مصنوعی

6.تمیز کردن خانه را فراموش نکنید.

برای این که دیگر افراد هم به شپش مبتلا نشود باید لباس ها و وسایل فرد مبتلا شده را از دیگر افراد جدا کنید و خانه را مدام تمیز و ضدعفونی نمایید. اما در این راهکار زیاد حساسیت به خرج ندهید. چرا که شپش تنها روی سر زنده میماند و تخم های شپش از موی سر جدا نمی شوند. همچنین حشره توانایی پرش یا پرواز از روی سر را ندارد.

نتیجه گیری

در کنار این که با بهترین راهکار برای درمان شپش آشنا شدید باید بدانید مدت زمان درمان آن به مدت زمان ابتلا به این حشره بستگی دارد. هر چقدر رشد این حشره روی سر بیشتر باشد و مدت های زیادی از وجود آن را روی موها بیشتر زمان بیشتری گذشته باشد ممکن است ماه ها و هفته ها طول می کشد تا آن را به طور کلی از سر پاکسازی کنید.